دانشنامه فرزند

در صورت منفی بودن آزمایشات غربالگری چه باید کرد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سندرم داون چیه؟ فری سل دی ان ای و آنومالی اسکن چیه؟ پرینتالوژیست چیه؟ میشه هر سه مورد راهنمایی کنید. من بچه ای اولیم پسره یک کم پاهاش کلاب فوت بود، یعنی به خاطر این هست که گفته آزمایش بدهم؟ خطر لب مرز هستش تو غربالگریم نشون داده. منو راهنمایی کنید.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سندرم داون که بین مردم به بیماری منگلی معروف است، مشکلی مادرزادی ژنیتیکست که منجر به عقب ماندگی ذهنی و اختلال یادگیری و اخلال در رشد فرد شده و ظاهر را هم دچار تغییر میکند (دماغ پهن، چشم هایی با ظاهر خاص، زبان بزرگتر از حالت عادی) ، این کودکان طول عمر کوتاه تری داشته و بسته به شدت بیماری میزان عوارض و مشکلاتشان (مشکلات قلبی، ناتوانی شدید ذهنی و ...) متفاوت است. اگر در اینترنت جست و جو کنید با دیدن عکس مبتلایان احتمالا بهتر متوجه توضیحاتم می شوید. فری سل دی ان ای، آزمون تشخیصی برای اینکه بتوان فهمید جنین بیمار است یا نه. با گرفتن کمی خون از مادر انجام میشود. آنومالی اسکن، سونوگرافی دقیقی که تک تک اندام ها جنین را با جزئیات بررسی کرده و در هفته های ۱۸ تا ۲۲ تمام مادران باید آن را انجام دهند. پریناتولوژیست، ترجمه دقیق کلمه و اصطلاح سخته. منظور متخصصین زنانیست که در امر و حیطه بارداری و مشکلات مربوط به آن فوق تخصص دارند. با جست و جو در اینترنت می توانید آدرس مطب این دسته از متخصصین را پیدا کنید. خیر، کلاب فوت ارتباطی با سندرم داون ندارد. انجام آزمایش بخاطر عددی ست که در غربالگری شما به دست آمده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...