دانشنامه فرزند

لجبازی و جیغ زدن کودک 6 ساله در خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دخترم 6 سالشه و خیلی حاضر جواب شده و به حرفام گوش نمیده چکار باید بکنم؟ همش جیغ میزنه و لجبازی میکنه مثلا صبح بلند میشه دست و روش رو به زور میشوره شایدم تا ظهر نشوره و داد میزنه میگه نمیخوام. بعد اینکه باید هزار تا قول بگیره شاید بشوره یا گوش به حرف بده موهاش رو به زور شونه میزنه هر چی دلیل میارمم و میگم گوش نمیده. غذا اصلا راحت بشینه بخوره نیست باید حتما به زور بدیم به خوردش یا طول میکشه بخوره. اصلا یک جا نمیشینه همش راه میره و داد و بیداد میکنه و سرو صدا میکنه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، اگر به تازگی این رفتارها به وجود آمده با بررسی دقیق تری باید به دلایل آن پی برده و منبع این بدرفتاری ها حذف شوند. اگر این بدرفتاری ها بوده و به مرور بیشتر شده، واکنش های شما باعث این عادت ها در او شده اند و شما باید رویه خود را تغییر دهید: کودک شما با حرف نشنوی، سعی می کند توجه مداوم شما را جلب کند. چون شما برای انجام هر کدام از برنامه های روزانه اش، کنترل و توجه مستقیم روی او دارید. - از این به بعد، نسبت به کارهایی که انجام شان خیلی ضرورت ندارند مثل شانه زدن مو بی تفاوت باشید، بدون این که نصیحت و یا سرزنش داشته باشید. - وارد میدان لجبازی و بگومگو با او نشوید. نسبت به کارهایی که باید انجام دهد سخنرانی نکنید. اصرار طولانی نکنید. وارد جریان باج دهی نشوید. - انتظار و خواسته خود را در جمله کوتاه بیان کنید و برای انجام ندادن، یک محرومیت کوتاه در نظر بگیرید. مثلا اگر اسباب بازی ها تو جمع نکنی؛ برای امروز نمی تونی باهاشون بازی کنی. - در اجرای این محرومیت، قاطع و جدی باشید از "نه" و "باید و نباید" زیاد استفاده نکنید و انتظارات خود را به صورت پیشنهاد مطرح کنید تا به او حق انتخاب داده باشید مثلا: قبل از ناهار، فلان کار رو انجام میدی یا بعد از ناهار؟ با این شکل بیان، او پذیرا تر خواهد بود. - در طول روز با او بازی کنید و با کوچک ترین رفتار خوبی که داشت به او توجه زیاد کرده و تشویق کنید. - در انجام این راهکارها باید ثبات قدم داشته باشید، صبور باشید و در عین مهربانی، قاطع باشید. - زمان بگذارید و انتظار تغییر یک شبه نداشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...