دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دخترم 6 سال داره امسال کلاس اوله. استرس جدایی داره خیلی زیاد. پارسال پیش دبستانی بود تا اوایل آبان من درگیر بودم باهاش (گریه میکرد) تا با همکاری مشاور مدرسه و امتحان کردن راه های زیاد بهتر شد. فکر می کردم که امسال خوب بشه ولی بدتر از پارسال شده حتی توی خونه هم مثل سایه دنبالمه واقعا اذیتم میکنه. نمیدونم چیکار کنم، خیلی باهاش حرف زدم و پدرش هم همینطور. نه تنها مدرسه هیچ جا بدون ما نمیمونه مثلا خونه مامان جونش که خودش خیلی دوسش داره. واقعا نگرانم تازگی ها همش میگه دلم درد میکنه البته میفهمم مال استرسه ولی نمیدونم چیکار کنم. لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

جدایی باید با سیر خاصی اتفاق بیفتد. از این به بعد به کودکتان بگویید که وقتی به کلاس می رود شما در حیاط مدرسه منتظر او می مانید و منتظر بمانید. بعد از چند روز از او خداحافظی کنید و بگویید که حتما ظهر برای بردنش به مدرسه می روید و سر ساعت دنبالش بروید. اگر شما رفتار قاطع و در عین حال همراه با آرامش با او نداشته باشید این روند ادامه خواهد داشت. فرزندتان را با کلام، همراه با محبت و دادن احساس آرامش با بغل کردن متوجه کنید که دوستش دارید، ولی برای این که او با سواد بشود حاضرید چند ساعت از او دور بمانید. از خاطرات خوش دوران مدرسه، دوست پیدا کردن در مدرسه، بازی با همکلاسی ها، اردوها، معلم های مهربان تان برای او صحبت کنید. همچنین صحبت با معلم مربوطه و این که تا حد امکان درکش کند و او را کم کم به این جدایی عادت بدهد می تواند راه کار بعدی باشد. توجه کنید که بخش عمده ای از این مشکل توسط خود شما دامن زده می شود. اگر اضطرابی برای این مسئله دارید باید بتوانید کنترل کنید و به فرزندتان نشان ندهید. دادن جایزه در این موارد راهگشا نیست و شاید مقطعی حاضر شود که به کلاس برود، پس توصیه نمی شود. این دوران با خونسردی، قاطعیت و آرامش شما گذرا خواهد بود و رفع می شود ولی اگر استرس شما مانع این جدایی شد و نتیجه نگرفتید حتما به مشاور و روانشناس کودک مراجعه بفرمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مدرسه» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان