دانشنامه فرزند

راه مقابله با گریه و وابستگی شدید کودک 14 ماهه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

توروخدا به دادم برسید دخترم با سن کمی که داره اما از روز اول به دنیا اومدنش هم جیغ جیغو بود و هم لجباز. الانم وقتی که چیزی رو بخواد با جیغ و داد و گریه بهش میرسه. خیلی سعی می کنیم که حواسشو پرت کنیم اما از این که این طور پیش میره خیلی نگرانم، شدیدا هم لوسه و از کنارش کسی رد بشه گریه و اشک فراوان. از خستگی خودم که بگذرم و کم آوردنم آبرومون توی آپارتمانمون رفته همه مدام ازم حالشو می پرسن که لابد چیزیش هست انقدر گریه میکنه، حداقل روزی چهار بار این جریانو داریم ما. کمکم کنید که الان باید چیکار کنم از ترس نا آرومی و لوس بودن خودش جرات ندارم دکتر روانشناس هم برم واسه مشاوره چون همه جا رو روی سرش میذاره خیلی لجبازه. اولین بچه مونه و 14 ماه و نیمشه ولی از اول لجباز و ترسو بود و گریه می کرد زیاد. در کل اگر هر چیزی باعث ناراحتیش بشه شدیدا بهش واکنش نشون میده، خیلی بهم وابسته هست و اجازه نمی ده پای گاز یا سینک ظرفشویی باشم و کار انجام بدم و چون شدیدا بد خوابه نمی تونم مواقع خوابش به کارهام و امور منزل رسیدگی کنم، نا گفته نمونه چهار ماه اول زندگیش کولیک شدید داشت و گریه های فوق زیاد، یه پسر خاله هم سن خودش داره که خدا نکنه بغل من بیاد یا من اسمشو صدا بزنم شدیدا داد میزنه و ناراحتی میکنه. اگر چیزی بخواد و دستش ندیم یا قطره آهن یا دارو بهش بدم انقدر گریه میکنه یا اگه بخواد من بغلش کنم و کار داشته باشم به حدی داد و بیداد میکنه که کل آپارتمانو رو سرش میذاره و در بعضی مواقع هم دیگه هیچی آرومش نمیکنه به سختی حواسشو پرت می کنیم یا بیحال میشه و یادش میره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

چهارده ماهگی اوج بروز یکدندگی و خودمختاری کودک است. و وابستگی شدید عاطفی به مادر نیز طبیعی می باشد. با خلق و خوی حساسی که کوچولوی 14 ماهه شما دارد نیازمندید آموزش های لازم فرزند پروری را ببینید تا شما را مجهز به مهارت های واکنش صحیح در برابر این حساسیت کند. رفع نگرانی از این بابت که درست عمل می کنید؛ آرامش شخصی شما و جلوگیری از لطمه های احتمالی در رفتار کودکتان؛ نتیجه این آموزش ها خواهد بود. توصیه های زیر را رعایت کنید: - بیشتر او را در آغوش بگیرید و ببوسید. - انتظار نداشته باشید در ابتدا جواب مثبتی به این احساسات شما بدهد. - برای بازی با او داخل خانه و فضای آزاد وقت بگذارید تا فرصت تخلیه انرژی برایش فراهم شود. - هر چه بیشتر با او صحبت کنید. - توسعه مهارت های ارتباطی با معنی جایگزین جیغ و فریادهای بی معنی او می شوند. - قبل از این که کار به گریه بکشد تحریک کننده هایی که می دانید باعث گریه او می شوند را به حداقل برسانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...