دانشنامه فرزند

گفتن حقیقت به کودک 4 ساله بعد از طلاق والدین

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یک ساله که از همسرم جدا شدم. دو دختر 4 ساله و 10 ساله دارم. یک ساله که دختر کوچیکمو ندیدم گفتم اذیت میشه بخواد بیاد و بره ولی دختر بزرگمو تقریبا دو ماه یک بار ملاقات کردم و چند روزی پیشم بوده. الان هم من و هم همسر سابقم ازدواج مجدد کردیم. شنیدم که دختر کوچیکم زن پدرش رو به عنوان مامان پذیرفته و من که دو هفته پیش به ملاقاتش رفتم گفت نمیشناسم ولی با عشق اومد بغلم. خواستم ببینم آیا باید بهش بگن که مامانش کسی دیگس و اون مادر واقعیش نیست؟ میترسم اگر بزرگتر بشه و بفهمه شوکه بشه. به نظر شما باید چکار کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

در این شرایط چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود. اول این که حق هر انسانی هست که بداند پدر و مادر بیولوژیکیش چه کسانی هستند. دوم این که این موضوع باید در سنین پایین به بچه گفته بشود، چون تحقیقات ثابت کرده هر چه بچه کم سن و سال تر باشد پذیرش موضوع و سازگاری برایش راحت تر خواهد بود، اما در بیان موضوع باید پدر و مادر با هم هماهنگ باشند که حرف هایشان یکی باشد و دقیقا مثل هم صحبت کنند و خودشان را آماده سوالات احتمالی کودک بکنند و قبل از این که کودک از اطرافیان چیزی متوجه شود از خود پدر و مادر حقیقت را بشنود، البته در حدی که متناسب با سن و درک او باشد و به کودک اطمینان بدهند که قرار نیست تغییری در شرایط زندگی و ارتباطش پیش بیاید و از این به بعد هم، همه چیز مثل گذشته است و آن ها کودک را دوست دارند. نکته آخر این که هیچ وقت از والد غایب بدگویی نکنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...