دانشنامه فرزند

علت لجبازی و بی حوصله بودن کودک چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختری 5 ساله دارم، خیلی لجبازه و کم حوصله. راهنمایی بفرمایید من چکار کنم. آخه من اعصابم خورد میشه و میزنمش. حوصله هیچ چیز رو نداره نه حوصله غذا خوردن نه حوصله حرف زدن با من. یعنی سوال میپرسم ازش بعضی مواقع جواب میده بعضی موقعه ها نه. باباش از سر کار بهش زنگ میزنه حوصله نداره باهاش حرف بزنه، میگه اوه بازم زنگ زد. من از این رفتارش ناراحتم و خیلی هم کتکش میزنم. راهنمایی بفرمایید که من نزنمش.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، بیشتر از این که رفتار دختر شما ناسازگار تلقی شود. طرز برخورد شما است که بسیار نادرست می باشد و منجر به تشدید رفتارهای ناسازگارانه در دخترتان می شود. شاید در کوتاه مدت بتوانید با زدن دختر تان او را آرام کنید و حرص خود را فروکش کنید ولی در بلند مدت پیامدهای بسیار بدی را خواهید دید. پس بهتر است برای همیشه تنبیه بدنی را فراموش کنید. این که فرزند شما لجبازی می کند بیشتر به دلیل رفتار نادرست شما است. کودک شما نیاز به محبت و توجه دارد. زمانی که نمی تواند توجه شما را به خود جلب کند، با انجام رفتارهایی که مورد پسند شما نیست سعی می کند که این توجه را جلب کند. یعنی از نظر دختر شما، دختر بدی بودن خیلی بهتر از این است که از جانب شما نادیده گرفته شود. این که گاهی اوقات دوست ندارد تلفنی حرف بزند با پدرش، رفتار بدی نیست. افراد بزرگ تر هم ممکن است گاهی اوقات حوصله خودشان را هم نداشته باشند چه برسد به افراد دیگر، پس بهتر است به جای تنبیه بدنی با اصلاح رفتار خود به اصلاح رفتار کودک تان کمک کنید. مادری مهربان و قاطع باشید. به نیازهای فرزند خود توجه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...