دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 27 ساله هستم. قدم 158 سانتیمتر و وزنم 62 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 27 دی ماه می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 39 روزه است. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از، کاندوم استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از، مولتی ویتامین wellwoman. برای بارداری هنوز اقدام نکردم. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: سقط نداشتم، سال 93 سزارین شدم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از، آزمایشات نرمال، سونوگرافی نرفتم. سوال من این است که چرا کیت های تخمک گذاری هیچ روزی مثبت نشد؟ روزی که ترشح زیاد دارم چند روز بعدش نشانه تخمک گذاری است؟ آیا بدون رفتن به سونوگرافی میشه قرص کلومیفن بخورم که حتما اقدام موثر واقع بشه؟ پاپ اسمیر دادم و نرمال بوده.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، علت می تواند کیت نامعتبر، روش استفاده ناصحیح و یا عدم وقوع تخمک گذاری باشد که با توجه به وضعیت سیکل های شما احتمال سوم از همه محتمل تر است. وجود ترشح لزوما دلیلی بر وقوع صد در صد تخمک گذاری نیست اما پیش از تخمک گذاری ترشحات نسبت به همیشه بیشتر می شوند. اما باز هم همان طور که گفتم دلیل صد در صدی بر وقوع قطعی تخمک گذاری نیست. خیر، نمی توانید کلومیفن مصرف کنید. اول باید شدت مشکل و نوع آن به درستی مشخص شود پس سونوگرافی بدهید. کلومیفن عوارضی مثل بارداری چندقلویی، بارداری پوچ یا خارج رحمی و تشکیل کیست را به همراه دارد که در صورت مصرف نابجا احتمال وقوع این عوارض بیشتر می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان