دانشنامه فرزند

گریه های شدید کودک 2 ساله در جو نا آرام خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خدا قوت، دختر خواهرم دو سال و نیم سن دارد. از وقتی مادرش در سن دو سالگی او را از شیر گرفت بسیار نا آرام شده است. این شش ماه خواب شب را از خواهرم گرفته. گاهی ناگهان از خواب بلند میشود و شروع به گریه و دست و پا زدن میکند به حدی که هر تلاشی برای آرام کردنش بی فایده است. فریاد میزند و اشک میریزد تا جایی که نفسش به شماره میفتد و خسته میشود. البته در طول روز و بیداری هم گاهی این واکنش را در برابر برخی مسایل مثل دعوا با پسر من که تفاوت نه ماهه ای دارند، بروز میدهد. کلا طوریست که همیشه باید مواظب باشیم از یک حدی ناراحتتر نشود وگرنه اعصاب خردکن میشود. البته این را هم بگویم مادرش پرستار است و ساعات زیادی محل کار حضور دارد و کودک نزد من یا پدر و مادرم میماند. بین خواهرم و همسرشان هم کنتاکتهایی هست، شوهر خواهرم آدم کم تحمل و مضطربیست. آیا مصرف دارو میتواند کمکی بکند؟ واقعا گاهی تحمل استرسهای کار و همسرداری با وجود چنین بچه ای، رنگ از رخسار خواهرم میپراند. میترسم خودش مریض شود. چه باید کرد؟ پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، برای پاسخگو نیاز است اطلاعات کامل تری از خلق کودک، شرایط قبل و بعد به دنیا آمدن، جو خانواده، نوع ارتباط کودک با اطرافیان، سبک فرزندپروری و ارتباط اعضای خانواده موجود باشد تا بعد از آن رفتارهای کودک علت یابی شوند. بنده با این اطلاعات نمی توانم نظر قطعی بدهم و شما در ابتدا می بایست خونسردی خود را حفظ کنید و به فکر علت یا علت های بروز این رفتار و عوامل تشدید کننده اش باشید. زیرا 2 سال اول زندگی کودک بسیار مهم است و دلبستگی و اعتماد کودک شکل می گیرد، درست است که دوری مادر از فرزند شاید یکی از دلایل واکنش کودک باشد اما اگر رابطه مادر و کودک در ساعات حضورش غنی باشد تا حدودی جبران ساعات نبود مادر را می کند، اما نگه داری کودک بین شما و مادربزرگش بررسی باید بشود زیرا وقتی چند نفر مراقب کودک در زمان 2 سال اول زندگی کودک می شوند سبک های متفاوت فرزندپروری در کودک شکل می گیرد و کودک واکنش نشان می دهد، از سویی روابط خواهرتان با همسرش و خلق مضطرب و کم تحمل همسرشان ممکن است سبب این رفتار ها بشود. بنده چند پیشنهاد دارم: - مادر کودک فضایی ایمن و با محبت برای فرزندش ایجاد بکند و روحیه و جسم خودش را تقویت کند تا بتواند مسئله موجود را حل کند. فرزندان نیازمند والدینی مقتدر و مهربانند. - در رفتارهای فرزندشان دقیق شوند تا علت های بروز رفتار و شرایطی که تشدیدش می کند را پیدا کنند. - مشاجرات خانوادگی جلوی کودک کاملا قطع بشود و محیط خانه و ارتباط والدین و کودک بهبود یابد. - والدین برای حل گام به گام مشکل صبور باشند و کمک کننده به همدیگر. - گرفتن از شیر نیازمند صبر و مهارت است حتما در این زمینه و شیوه درست ارتباط با کودکان در این دوره مطالعه کنند که رفتار درستی داشته باشند. - برای گرفتن راهکار مناسب و کارساز حتما حضورا به روانشناس کودک مراجعه شود تا از تثبیت این رفتار ها در کودک جلوگیری شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...