دانشنامه فرزند

وابستگی کودک 2 ساله به موبایل و بی توجهی او به اسباب بازی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم دو سالش تمام شده، وابستگی شدید به موبایل داره طوری که اگر موبایل ببینه میخواد دست بگیره و اگر بهش ندیم گریه شدید و خودشو پرت میکنه. واقعا کلافم کرده. اصلا به اسباب بازی توجه نداره فقط به وسایل خونه و موبایل.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، این چنین وابستگی ها و عادت های رفتاری، به علت عکس العمل های شما و اطرافیان نسبت به کودک ایجاد شده است. پس لازم است شما تغییر رویه بدهید. البته بدون واکنش های تند و شدید. دعوا و فریاد و تنبیه فقط پرخاشگری و لجبازی را در او شدیدتر می کند. - برای ترک عادت لازم است که کاملا بی اعتنا و بی توجه به این رفتارها باشید. - از او فاصله بگیرید و جدا شوید تا رفتارهای پرخاشگرانه اش را تمام کند. - ارتباط عاطفی خودتان را با او تقویت کنید با صحبت های محبت آمیز؛ شریک شدن با او در بازی ها، بوسیدن، بغل کردن و در هر فرصتی بگویید دوستش دارید. - به کوچکترین رفتارهای خوبش توجه زیاد کنید و پاداش و تشویق بدهید. کوچکترین بازی که با اسباب بازی و وسایل مناسب داشت را تشویق کنید و با هیجان زیاد از او تعریف کنید و همبازی او شوید. - به مرور با این شکل واکنش شما، عادت های جدید جایگزین عادت های نادرست قبلی می شود. - دیگران را با این شکل واکنش با خودتان همراه کنید وگرنه نتیجه بخش نخواهد بود. - بازی های مهیج برایش تدارک ببینید. - باید صبور باشید، وقت بگذارید و با خونسردی در این شکل واکنش ثبات قدم داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سرگرمی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...