دانشنامه فرزند

گاز گرفتن کودک زمان عصبانیت

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم 16 ماهه است و گاز می گیرد. چه برخوردی باید داشته باشم؟ زمان عصبانیت و جلب توجه این کار رو انجام می ده، بیشتر از خودم دورش میکنم و می گم گاز کار بدیه آدم مامانشو بوس میکنه. البته موقعی که کلافه است و خوابش میاد هم گاز میگیره.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، معمولا گاز گرفتن کودکان از 6 الی 5 ماهگی شروع می شود و تا 3 سالگی ادامه می یابد و اوج آن هم بین 1.5 تا 2 سالگی است. اما اگر بعد از 3 سالگی ادامه یابد حتما به درمان نیاز دارد و آنچه اهمیت زیادی دارد آن است که همیشه باید در مقابل گاز گرفتن کودک واکنش نشان داد و اینجاست که مقابله صحیح والدین می تواند مانع از رفتار نادرست بچه شود، زیرا اگر نتوانیم این عمل را کنترل کنیم کودک و خانواده، در آینده با مشکلات جدی تری روبرو خواهند شد. اغلب واکنش های نا به جا و غلط خانواده باعث ادامه روند گاز گرفتن می شود. اول علت یابی کنید و بعد متناسب با آن پیشنهاد باید داده شود. - شیوه های فرزند پروری خود و مهارت های زندگی را ارتقا ببخشید. - سریع، ولی با آرامش و قاطعانه، به وی بگویید «گاز نگیرد» - به کودک یاد بدهیم که برای ابراز خشم و ناراحتی خود، راه های درستی وجود دارد. - به او، مهارت گفتن نه را یاد بدهید. - به کودک خود آموزش دهید که برای بیان احساسات، به جای کارهای این چنینی، از لغات استفاده کند؛ البته پس از فروکش کردن هیجانات منفی وی. - ابتدا توجه خود را به فردی معطوف می کنیم که گاز گرفته شده است؛ به خصوص اگر کودک باشد و وی را آرام می کنیم. - اثر گاز گرفتن وی را توضیح دهید؛ مثلا بگویید «علی گریه می کند؛ چون تو، او را گاز گرفته ای و به او آسیب رسانده ای» - بر حسب سن کودک، برای مدت زمانی، وی را از جمع دور کرده، در یک اتاق خلوت، دور از هرگونه عامل خطر یا محرک و در اتاق برایش توضیح دهید چون گاز گرفته و دوستش دردش اومده یکمی اینجا باید بمانیم. - برطرف کردن علل احتمالی گاز گرفتن. استرس هایی نظیر شلوغی، سروصدا، گرسنگی، خستگی، خواب آلودگی، نبودن اسباب بازی، بی توجهی یا توجه زیاد به کودک، او را در این حالت قرار ندهید. - مراقب باشید که این موضوع به عنوان یک اتفاق بامزه و جالب تلقی نشود. او باید بداند که در محیط زندگی اش، این کار، عملی ناپسند و قبیح به حساب می آید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...