دانشنامه فرزند

صحبت کردن کودک 7 ساله با غریبه ها درباره مسائل خصوصی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، پسر هفت ساله و نیمه ای دارم، به طور کل به حرفهای من و پدرش توجه ای ندارد، حتی چون میدانیم که بچه ها با رفتار ما بیشتر یاد میگیرند تا نصیحت، سعی میکنیم مرتبا با تکرار یک رفتار خوب از قبیل شستن دستها بلافاصله بعد از ورود به خانه یا تعویض لباس بیرون بعد از رسیدن به خانه و همچنین قرار دادن وسایلش در جای خود و کمد و اتاقش، هرگز بر روی او تاثیری ندارد و هر بار بعد از رسیدن به خانه باید به او متذکر شویم در ضمن با وجود آنکه دوست دارد به کلاس سنتور و زبان برود حوصله و توجه کافی برای تمرین نمی‌گذارد و من برای هر جلسه از کلاسش باید بارها و بارها برای انجام تکالیف و تمرینات تذکر دهم. خیلی زیاد صحبت میکند و با وجود اینکه بارها و بارها به او متذکر شده ایم که مسایل منزل را نباید برای دیگران از قبیل افراد فامیل همکار و یا معلم توضیح دهد، آگاهانه و عامدانه این کار را تکرار میکند.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

- وقتی با شما حرف می زند به او نگاه کنید و بدون پریدن وسط حرفش، به او نگاه کنید و اجازه دهید حرفش را تمام کند. اگر مشغول کاری هستید بگویید "وقتی کارم رو انجام دادم میتونم به حرفهات گوش کنم" و سپس بی اعتنا شوید. با این برخورد، کودک گوش دادن به حرف، زمان مناسب حرف زدن و حرف شنوی را از رفتار شما یاد می گیرد. - زمانی که می خواهید کودک تان کاری را انجام دهد یا ندهد از فاصله دور با او صحبت نکنید. نزدیک او بروید و در حالی که هم سطح و روبروی او قرار می گیرید درخواست تان را مطرح کنید. - - جملات ساده و بدون کنایه استفاده کنید. مثلا به جای " کاش این حرف هات تمومی داشت" بگویید "من الان مشغولم و نمیتونم به حرف هات گوش بدم" - مقدمات آموزش حریم خصوصی برای حرف های خانه را با آموزش های دیگر درباره حریم خصوصی فراهم کنید. مثلا " هنگام انداختن شلوارش در لباسشویی بخواهید خودش جیب هایش را وارسی کند" "کمد و کشوی اختصاصی به او بدهید که وسایل شخصی اش را بگذارد" و ... درباره این که هر کس، جایی و یا چیزی دارد که برای خودش است توضیح دهید. به این طریق از در منطق وارد شوید و بگویید "حرف های خانه هم مال ماست و ما درباره اش با کسی حرف نمی زنیم" و خودتان هم درباره اتفاقات خانه جلوی او با کسی صحبت نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...