دانشنامه فرزند

لجبازی و پرخاشگری پسر 4 ساله در جمع

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید پسرم 4 سالش تموم شده و وارد 5 سال شده. وقتی تنهاییم خیلی حرف گوش میده و اصلا رفتارای زننده نداره اما به محض این که کسی رو میبینه خیلی وحشتناک میشه، حرف گوش نمیده، هر چیزی بهش بگی میگه نه، بسیار لجباز میشه چیکار کنم؟ تورو خدا کمک کنید وقتی خونه مادربزرگش با عمه هاش جمع میشیم بسیار رفتار وحشتناکی داره. اگه یه چیزیو بخواد با داد و لجبازی میخواد به هدفش برسه. یکی از دختر عمه هاش که ازش دو سال بزرگتره بهش حسودی میکنه چون قبل پسرم اون تو کانون توجه بوده ولی از وقتی پسرم اومده اون بسیار پرخاشگر باهاش رفتار میکنه. پسرمو میزنه و پسرم به جای این که بهم بگه اونو میزنه و اون میاد به همه میگه که آرسین منو زده و بسیار مظلوم نمایی میکنه و همه فکر میکنن که پسرم خیلی پرخاشگره و همه رو میزنه، پسرم چون موقعیتو درک نمیکنه جلوی بقیه مثلا بهش میگه به وسیلم دست نزنیا، اینو بهت نمیدم و اون مظلوم نمایی میکنه و همه بهش توجه میکنن و من هر چی باهاش صحبت میکنم که باید مهربون باشه و اگه دختر عمت تو رو زد باید به عمت بگی اصلا گوش نمیده. اگه بهش بگم حتی دستتو بشور هم با صدای بلند میگه نه نمیشورم یا اینکه اگه بهش تذکر بدم که حرف بد نباید بزنی میگه میزنم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودک در 4 سالگی به خودی خود از احساسات هم سن و سال های خود اطلاع ندارد و بسیار خودخواه است. پرخاشگری امری طبیعی است. آموزش های صحیح شما او را به مهارت های همدلی و بیان احساس بدون پرخاشگری مجهز می کند. اما امر و نهی کردن، نصیحت و صحبت های طولانی برای او قابل درک نیست و نتیجه معکوس می دهد. به جای "نه" "نکن" و سرزنش کردن؛ از جمله های مثبت ساده و کوتاه استفاده کنید مثلا به جای "نباید بزنی" " اگه بزنی بچه بدی هستی کسی دوست نداره" بگویید "وقتی اسباب بازیتو به فلانی بدی اون خوشحال میشه" اگر دوست دارد تنها بازی کند او را مجبور به همبازی با کسی نکنید تا کم کم به میل خود وارد بازی با همسالانش شود. او را به محیط هایی که بچه ها مشغول بازی هستند ببرید و فقط به تماشای آن ها بپردازید. یک یا دو دوست او را به خانه دعوت کنید و به تدریج دایره دوستی های او وسیع کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...