دانشنامه فرزند

واکنش های عصبی کودک 2 ساله بعد از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من دو تا پسر 6 ماهه و 30 ماهه دارم. پسر بزرگم با اومدن برادر کوچیکش حسابی عصبی شده و خیلی حساسه حتی با کوچکترین توجه به پسر کوچیکم ناراحت میشه، نمیدونم چکار کنم که هیچکدوم لطمه نبینن. مثلا اگه یه اسباب بازی کوچیک بدم دست کوچولوم پسر بزرگم حتما یا اونو میگیره یا با یه حرکت دیگه عصبانیتشو نشون میده مثلا چیزی پرت میکنه طرفم. اگه پسر کوچیکمو بغل کنم و یه کم باهاش حرف بزنم به حالت قهر یه چیزی رو میشکنه وقتی به کوچیکه دارو یا غذا میدم میاد اذیت میکنه. از وقتیم دیده پسر کوچیکمو میبرم حموم به سختی میاد یا براش که لالایی میخونم میگه نه واسه من بخون.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

رفتارهای پسر بزرگ تان طبیعی است. معمولا تمامی بچه ها با ورود فرزند دوم ناسازگاری هایی را نشان می دهند مخصوصا پسر اول شما هم که سن کمی دارد و خودش به محبت زیاد نیاز دارد و هنوز به طور منطقی نمی تواند ضرورت ورود بچه دیگر را قبول کند این ناسازگاری ها را نشان خواهد داد. سعی کنید زمان زیادی را برای فرزند اول تان اختصاص دهید تا متوجه شود که با ورود فرزند دیگر هنوز هم جایگاه خودش را دارد. برایش برنامه های تفریحی بگذارید. پدر خانواده می تواند نقش مهمی در سازگاری فرزند اول داشته باشد چرا که می تواند زمان هایی برای فرزند اول اختصاص دهد و با او به خرید یا پارک برود. با فرزند اول تان در سرگرم کردن فرزند دوم تان همکاری کنید تا فرزند اول تان هم احساس مسئولیت کند در قبال نگهداری از برادر کوچک تر.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...