دانشنامه فرزند

راهکاری برای کاهش وابستگی کودک 6 ماهه به مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، پسر من 5 ماهش تمام شده و وارد 6 ماه شده. خیلی به من وابسته است جوری که اصلا نمیتونم از کنارش تکون بخورم. شاغل هستم و 1 ماه فرصت دارم که مشغول به کار بشم. چه کاری میتونم انجام بدم که این 1 ماه عادت کنه و کنار عمش بمونه؟ خودم شیر می دم ولی در کنارش شیر خشک مصرف میکنه. خونه عمش قراره بمونه. تا 4 ماهگی برای چند ساعت در هفته کنار عمش میموند ولی این مدت رو اصلا. بارها گذاشتمش و جدا شدم ولی بلافاصله گریه های شدید میکنه که حتما باید خودم رو بهش برسونم. هر وقت پیشمه برمیگرده پشت سرش و نگاه میکنه ببینه من هستم یا نه. از بدو تولد عمش و تقریبا هر شب دیده.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

وابستگی نوزاد کاملا طبیعی است و ترس او در این ماه ها از افراد غریبه بیشتر می شود. نوزاد از حدود 5 ماهگی از هر چیز ناآشنا و جدیدی دچار اضطراب می شود. اگر در کنار شما این چیزها و اشخاص تازه را تجربه کند و به واسطه شما (که فرد دلبسته او هستید) کم کم وارد ارتباط با آن ها شود دلبستگی های جدید شاید رخ بدهد. در این یک ماه فرصتی که دارید، با توصیه های زیر شرایط بهتری برای کم کردن وابستگی فراهم کنید. - چندین ساعت در روز در محلی که قرار است نوزاد بماند حضور داشته باشید. - در جمع سه نفره خودتان (شما ؛ عمه و نوزاد) بازی هایی که باعث هیجان نوزاد می شود انجام دهید. - کم کم در روزهای بعدی برای انجام کاری از آن دو فاصله بگیرید و به مرور زمان تنها بودن آن ها را طولانی تر کنید. - بدانید کودکان به کسی یا جایی دلبسته می شوند و که نیاز عاطفی آن ها را تامین کند. یعنی محبت ببیند، جواب لبخندهای او داده شود، با او بازی کند، او را در آغوش بگیرد وگرنه صرفا تامین نیازهای جسمی مثل غذا دادن، حمام بردن و ... نمی تواند عشق واقعی به کسی را در کودک ایجاد کند. شرایط تامین این نیازها را مراقب جدید یعنی عمه اش فراهم کند. - رختخواب او را برای خواب از خودتان جدا کنید. - وعده های شیردهی با سینه را به مرور کم کنید و از شیر دوشیده خودتان در شیشه استفاده کنید. همین طور غذاهای کمکی بدهید. - شیردهی از سینه را در ساعت هایی که بعد از مشغول شدن به کار خواهید داد فقط به آن ساعت ها مثلا شب موکول کنید. قطع ناگهانی شیردهی اصلا درست نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگهداری و مراقبت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...