دانشنامه فرزند

لجبازی و حسادت های کودک 3 ساله بعد از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و وقت بخیر خدمت شما، من یک پسر سه ساله و یک دختر 11 ماهه دارم. پسرم از ابتدا وابسته به من و پدرش بود و الانم هست. از زمانی که دخترم به دنیا اومده حسادتهاش شروع شد از کتک زدن و ناخن کشیدن و ... الانم باهاش بازی میکنه و مهربونه اما یه دفعه اونو میزنه و منو عصبانی میکنه. یا اینکه شبا گریه میکنه که اونو نخوابون بیا پیش من. فوق العاده باهوش و زرنگه. لطفا راهنماییم کنید که با حسادت و لجبازیهاش چیکار کنم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، حسادت و پرخاشگری او در حد کمی طبیعی است ولی با عکس العمل های شماست که شدید شده و ادامه پیدا کرده است. با انجام توصیه های زیر، این بد رفتاری ها را به حداقل برسانید: 1 . او را با مسئولیت های نگهداری نوزاد تان درگیر کنید مثلا "از او بخواهید پوشک نوزاد را بیاورد"، "با تکان دادن جغجغه او را سرگرم کند" و از او تشکر کنید. 2 . هر روز حداقل یک ساعت را بدون حضور فرزند دوم، مثلا وقتی او خواب است؛ به تنهایی با پسر 3 ساله تان سپری کنید و بازی های دو نفره انجام بدید. 3 . در برابر رفتارهای بد ولی بی خطرش هیچ واکنشی نشان ندهید و کاملا بی اعتنا باشید. 4 . وقتی رفتار بد و آسیب رسان انجام می دهد او را جدا کنید اگر با شما بدرفتاری کرد از او فاصله بگیرید و به اتاق دیگری بروید. اگر نسبت به خواهرش است او را از دخترتان جدا کنید. بدون عصبانیت و تنبیه و فریاد فقط با لحن و چهره جدی بگویید "ما کسی رو نمیزنیم، زدن کار بدیه" 5 . ارتباط محبت آمیزتان با او را تقویت کنید. این رفتارهای آزاردهنده او برای جلب توجه و تقاضای محبت بیشتر از شماست. 6. نصیحت و دعوا نتیجه معکوس می دهد. به جای "نه" "نکن" و سرزنش کردن؛ بگویید انتظار دارید چطور رفتار کند مثلا به جای " اگه داد بزنی بچه بدی هستی کسی دوست نداره" بگویید "وقتی صدای آرومت رو بشنوم به حرفت گوش میدم" 7 . وقتی کوچکترین رفتار خوبی دارد به او توجه کرده و تشویقش کنید. 8 . سن مناسبی برای گذاشتن در مهد است. این وابستگی را با مهد کمتر کنید. 9 . جای خوابش را حتما باید تا الان از خودتان جدا کرده باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...