دانشنامه فرزند

در صورت لجبازی کودک 2 ساله می توان او را تنبیه کرد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، پسر من دو سال و نه ماهشه، بسیار لجباز شده و هر کاری رو که منعش میکنم میگه میخوام این کارو بکنم و یا اگر بگم تنبیه میکنمت میگه خوب بکن. من باید باهاش چه بکنم؟ مثلاً بدترینش اینه که وقتی دستشویی میکنه نمیذاره به راحتی پمپرزش رو عوض کنم میگم مامان پات میسوزه میگه خوب بسوزه، میگم بو میدی، میگه خوب بدم. باید کلی حواسش رو به اینور و اونور پرت کنم تا ببرم بشورمش. کار بد که میکنه میخوام تنبیهش کنم میبرم تو اتاق خودش و درو میبندم نمیذارم بیاد بیرون. بعضی وقتا جواب میده بعضی وقتا هم نه میگه خوب ببر تو اتاق در رو ببند.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، پسر شما در سنی است که می خواهد مستقل بودن را تجربه کند و بهانه گیری هاش هم با توجه به سن و سالش طبیعی است ولی این که شما با رفتار تان در برابر بهانه گیری های او وارد جنگ شوید باعث می شود که این بهانه گیری ها ادامه داشته باشد و شدید تر شود. در صورتی که کار اشتباهی از او سر می زند می توانید از روش محروم کردن استفاده کنید. برای مثال او را از کار و چیزی که دوست دارد به صورت کوتاه مدت محروم کنید. مثلا پارک رفتن برای یک هفته تعطیل بشود. محرومیت نباید اونقدر شدید باشد که بچه توان جبران آن را نداشته باشد. این که وقتی شما تنبیه می کنید او را در اتاقی می اندازید و در را می بندید روش صحیحی به نظر نمی آید چون ممکن است فرزند شما در اتاق برای خودش مشغولیتی پیدا کند که اصلا برایش تنبیه محسوب نشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...