دانشنامه فرزند

جلوگیری از بازی های جنسی کودکانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشین. پسرم ماهان سه سال و نه ماهشه. یه همسایه داریم یه دختر داره همبازی ماهان هست. دو روز پیش رفته بود خونه همسایمون بازی با دخترش. اومد گفت همسایه دعوام کرده گفته برو خونتون گفتم چرا، گفت دخترش شلوارشو کشیده پایین. از همسایمون پرسیدم گفت دخترم گفته ماهان گفته شلوارتو بکش پایین. دیگه نباید تنها باشن این دو تا. میخواستم ببینم مشکل از کجاس، چیکار باید کرد؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، کودکان در این سن، متوجه تفاوت های جنسیتی دختر و پسر می شوند و صرفا برای کنجکاوی مثل کنجکاوی درباره چیزهای دیگر، می خواهند که اندام های یکدیگر را وارسی کنند. واکنش شما در این موقعیت خیلی مهم است که این کنجکاوی به سمت درست هدایت شود و باعث لطمه های بیشتر و یا پنهان کاری در کودک تان نشود. به هیچ وجه برای این کار او را سرزنش و تنبیه نکنید. از این موقعیت برای آموزش فرزندتان استفاده کنید. خودتان بدون خجالت جوابگوی کنجکاوی های احتمالی او باشید. درباره شکل بدن و اسم اعضای مختلف و کارکردهایش برای او بگویید و لابلای اعضای دیگر، اندام جنسی را توضیح دهید (در حد فهم او نه بیشتر و بدون لحن هیجانی) درباره معنی "خصوصی" با او صحبت کنید و مثال بزنید مثلا (وسایل خصوصی اش) (اتاق یا کمد خصوصی اش) و اندام خصوصی بدنش و اینکه هیچ کس حق ندارد به وسایل خصوصی ما دست بزند و جاهای خصوصی بدن ما را ببیند و فقط دکتر و مامان می تونن و اگر کسی از ما خواست این کار را بکنیم آدم بدی هست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...