دانشنامه فرزند

اکوژن قلب جنین در هفته بیستم بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 21 ساله هستم. قدم 172 سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام 93 کیلوگرم بوده و اکنون 96 کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 95/9/21 بوده. داروهای مصرفی من عبارتند از کلسیم و آهن. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی،نداشتنم. سوال من این است آمنیوسنتز انجام دادم نرمال بود، سونو سلامت هم انجام دادم همه چیز نرمال بود جز نوشته بود کانون اکوژن در قلب جنین دیده شد در هجده هفتگی، همان روز بلافاصله اکو قلب جنین انجام دادم ساختار قلب طبیعی بود چهار حفره قلب هم تشکیل شده بود و نمیدونم شریان و از لحاظ هم tr هم نرمال بود نوشته بود هیچ نقص قلبی بزرگی مشاهده نشد، جز اکوژن متعدد در بطن چپ و راست جنین، به نظر شما اینا از چیه؟ حالا من باید چیکار کنم یعنی بچه من چه مشکلی داره؟ من الان 20 هفته دارم اگه خدایی نکرده مشکلی باشه دیر نیست؟ البته گفت 22 هفته هم باید تکرار کنم گفت بخاطر چربی شکمی که داشتم و اکوژن مشکل بچه من چیه؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

چربی شکمی ارتباطی به اکوژن قلب جنین ندارد. بیشترین نگرانی در اکوژن های قلبی شک به سندرم داون است که خوشبختانه با آمنیوسنتز این احتمال رد شده است. سایر اکوژن های قلبی در طی بارداری و خصوصا در سه ماهه سوم اغلب خودبخود برطرف میشوند. وقتی که عملکرد قلب جنین طبیعیست و مطمئن هستیم که جنین اختلال کروموزومی ندارد این اکوژن ها نگران کننده نیستند. فقط باید پیگیری انجام شود تا تحت کنترل و نظارت باشند. نگران نباشید، برای اطمینان بیشتر با یک پریناتولوژیست هم مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...