دانشنامه فرزند

برای شجاع شدن کودکم چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم 2 سالشه خیلی ترسو هستش. چکار کنم شجاع بشه؟ در ضمن اصلا حرف گوش کن نیست و اگه بگیم این کارو نکن فحش میده و عصبی میشه بعد کارشم انجام میده. آدمای غریبه مثلا اگه کسی بخواد بیاد بوسش کنه گریه میکنه و بدو میاد طرف من یا باباش. از صداهای بلند و یهویی هم میترسه. خیلی هم وابسته است بهمون بیشتر به باباش. شبا دو سه دفعه از خواب بیدار میشه و هی باباشو صدا میکنه و باید هم باباش بغلش بگیره و دوباره میخوابه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، این که علت ترسویی فرزند شما چیست باید مشخص شود. به نظر می رسد پسر شما بیشتر به دلیل جلب توجه شما و پدرش در برخی اوقات خودش را ترسو نشان می دهد. برای مثال شب هایی که از خواب بیدار می شود و پدرش را صدا می زند بیشتر به دنبال جلب محبت و توجه او است تا ترس واقعی. بهتر است در این مورد شب موقع خواب به او بگویید که اگر بیدار شود و شما را صدا بزند جواب نخواهید داد و واقعا هم اگر نصف شب این کار را انجام داد جواب ندهید. چند بار که جواب ندهید از این رفتارش دست بر می دارد. البته امیدوارم که در این سن اتاق خواب بچه تان را جدا کرده باشید. ولی برای افزایش شجاعت فرزندتان به طور کلی می توانید به نقاط قوت او توجه کنید. معمولا والدین زمانی که بچه کاری را اشتباه انجام می دهد غر می زنند و کمتر به نقاط قوت تمرکز می کنند. پس بهتر است زمانی که کار را به خوبی انجام می دهد او را تحسین کنید (کلامی) و با این کارتان اعتماد به نفس او را تقویت کنید. سعی کنید نیاز به توجه فرزندتان را از راه های معقولی ارضا کنید تا او از طریق رفتارهای ناسازگار در صدد جلب توجه شما نباشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...