دانشنامه فرزند

دعوای دوقلوها به علت مقایسه کردن آن ها با هم

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و خسته نباشید، من دو قلو دارم یه دختر و یه پسر، چهارده ماهه هستن، دائم با هم دعوا می کنن و پسرم هی دندان هایش رو به هم فشار میده انگار کمبود محبت داشته باشه، در حالی که به هر دو بیش از اندازه توجه داریم ولی مشکل دیگران هستن دائم این دو رو با هم مقایسه می کنند که یکی خوشگل تره، تو تنبلی چرا هنوز راه نمیری، ببین خواهرت راه میره و از این حرف ها. متاسفانه حرف من هم گوش نمیدن که جلوی بچه ها مقایسه نکنید. چه راهکاری می فرمایید؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، صبور باشید. در دعواهای دوقلوهای تان فورا مداخله نکنید. اجازه دهید خودشان اختلاف شان را حل کنند مگر این که درگیری فیزیکی باشد و بخواهند به یکدیگر آسیب برسانید. نام رفتار بد را بگویید و خود کودک را سرزنش نکنید. یعنی به جای"بچه بدی هستی این کار رو کردی دوست تون ندارم" بگویید: "فلان کار بده، این کار رو اصلا دوست ندارم" و کار درستی که بجای رفتار اشتباه می توانند انجام دهند نشان دهید. با وجود همه شباهت هایی که دوقلوها باهم دارند باید توجه کنید که هر کدام شخصیت مستقل هستند. پس مقایسه چه مثبت و چه منفی اصلا صحیح نیست. هر روز یا در هر فرصتی، شما و پدرشان باید فقط با یکی از بچه ها، حتی به مدت 5 دقیقه، زمانی را به تنهایی بگذارنید و بازی کنید. این زمان اختصاصی؛ نیاز به محبت را در هر کدام بیشتر ارضا می کند و اضطراب را مخصوصا در پسرتان کم می کند. هماهنگی در تربیت داشته باشید و این هماهنگی را برای اطرافیان نزدیک تان قانع و توجیه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...