دانشنامه فرزند

پسر یک ساله ام همه چیز را گاز می گیرد، چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم تازه یک ساله شده. از همون ابتدا که دندون در آورده مدام گاز میگیره. اول فکر میکردم جای دندون ها خارش داره. اما تا همین الان که 4 دندان بالا و 4 تا پایین داره، گاز میگیره. هم وقتی هیجان زده میشه، هم موقع محبت کردن و هم زمان شیر خوردن. تا جایی که زمان بیداریش بهش شیر نمیدم و فقط وقتی خواب هست میشه بهش شیر داد. با بچه ها هم که بازی میکنه همیشه نگران گاز گرفتنش هستم. چطور این مشکل رو حل کنم که خدایی نکرده ادامه پیدا نکنه؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودک تا حدود 3 سالگی، تمام احساسات خودش را با بدنش نشان می دهد و از این که مهارت هایی را بدست آورده لذت می برد. مثل مهارت گاز گرفتن و پرت کردن. به او در کارهایی که خطری ندارد آزادی عمل بدهید. مثلا اجازه دهید به شکلی که می خواهد و با دستانش غذا بخورد. وسایل مناسبی را برای این که در دهانش بگذارد و گاز بگیرد در اختیارش بگذارید و بعد از چند روز وسیله جدیدی رو جایگزین کنید، او را تشویق کنید. بازی های مناسب سنش را با او انجام دهید. حداقل تا 2 سالگی همیشه همبازی او باشید ولی به هنگام انجام این رفتارها در جای دیگر (مثلا گاز گرفتن شما) فقط از او کمی فاصله بگیرید. تا متوجه شود در چه جاهایی می تواند این رفتارها را داشته باشد و در چه جاهایی نمی تواند. نیاز به نصیحت و سخنرانی نیست، این رفتارها جزئی از رشد کودک تان است و رفع می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...