دانشنامه فرزند

دعوا کردن کودک 2 ساله درست است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و خسته نباشید، پسرم دو سال و یک ماهش هست وقتی چیز غیر معقولی میخواد و من مقاومت میکنم و بهش نمیدم خیلی عصبانی میشه، خودشو به زمین میزنه یا حتی سرشو میکوبه به دیوار و بشدت عکس العمل خشنی نشون میده. یکی میگه بهش توجه نکن یکی میگه بهش بده چیزی رو که میخواد تا عصبانی نشه. نمیدونم درباره این کارش چه عکس العملی نشون بدم؟ کلا دعوا کردن و اخم کردن کار درستیه تو این سن؟

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، اخم، دعوا، کتک زدن، رفتار پرخاشگرانه و داد زدن در مقابل لجبازی کودک کاملا غلط است. شما باید والدینی مقتدر و مهربان باشید. حتما مراجعه به روانشناس کودک داشته باشید تا با گرفتن پیشینه از زمان قبل از تولد، زمان به دنیا آمدن، خلق کودک، ارتباط شما و همسرتان با کودک، ارتباط شما و همسرتان و به طور کلی جو خانه از مسئله موجود ارزیابی دقیقی داشته باشد و بعد راه حل ارائه دهد. برای مقابله با لجبازی کودک راه های زیادی است اما تا منشاء لجبازی کودک مشخص نشود نمی شود راه حلی ارائه کرد. ممکن است لجبازی به دلیل شیوه نادرست رفتار والدین باشد. ممکن است از فردی که این کار را انجام داده یاد گرفته. ممکن است نظر شما و همسرتان، جلوی کودک متفاوت بوده و هم نظر نیستید بر سر موضوعی. ممکن است دلایل دیگر داشته باشد. سعی کنید با کمک کودک قانون های خانه را نقاشی کنید و اگر سر موضوعی که خطر آفرین است جدی هستید باید با بازی حواسش رو پرت کنید، رفتار و کار دیگری را جایگزین کنید. عصبانیت خود را کنترل کرده و اصلا عصبانی نشوید و در مقابل راه های مقابله با رفتار های کودک باید علت بررسی شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 1 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...