دانشنامه فرزند

ترسیدن کودک از صداهای اطراف

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و عرض ادب. من یه دختر دو سال و سه ماهه دارم. اول اینکه دخترم فوق العاده ترسوست، حتی با صدای یه عطسه یا سرفه بلند میترسه و گریه میکنه. اگه توی یه جمعی یه بچه دیگه جیغ بزنه دخترم میترسه و گریه میکنه. نمیدونم دلیلش چیه و چکار باید بکنم. دوم اینکه شبا خیلی بد میخوابه. توی خواب غر میزنه. خیلی غلت میزنه. باید بذارمش روی پا. از روی پا که میذارم زمین بیدار میشه و میشینه و گریه میکنه که بذار روی پا. اصلا خواب خوبی نداره. سوم اینکه خیلی با بچه های هم سن خودش ارتباط نمیگیره. اگه هم بخواد باهاشون بازی کنه حتما منم باید کنارش باشم. خیلی وابسته ست. ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، از بین بردن ترس به گذر زمان، احتیاج دارد. این کار را باید قدم به قدم انجام داد. او را در معرض صداهای کوچک که ترس کمتری از آن ها دارد قرار دهید و با او بازی کنید. به تدریج این صداها بیشتر شود و با بازی او را سرگرم کنید. علت به وجود آمدن این ترس ها بهتر است توسط روانشناس مورد بررسی قرار گیرد و با راهنمایی دقیق تر، ترس برطرف شود. برای درمان وابستگی نیز جدایی از او را با زمان های کوتاه آغاز کنید. او را با اسباب بازی مشغول کنید و با فاصله از او باشید. سپس او را به کسی بسپارید و نیم ساعت از او جدا شوید. بعدتر کم کم این زمان را تا 2 ساعت افزایش دهید. در بازی با همسالان تا 3 سالگی انتظار نداشته باشید با آن ها همبازی شود به تدریج که بازی کردنِ بچه های دیگر را ببیند به این کار راغب می شود. او را کنار همسالان بگذارید و با فاصله در دید او باشید. بعد از مدتی این فاصله را بیشتر کنید و او را برای مدت کوتاهی تنها بگذارید. برای خواب، رختخواب او را جدا کنید و حتما خارج از دید خود در اتاق دیگری بخوابانید. تنظیم خواب شبانه هم باید به تدریج باشد. در شب وقتی بیدار شد بدون این که به روشنایی محیط اضافه کنید و بدون این که او را بغل کنید، سعی کنید او را بخوابانید. انجام دقیق تر این راهکارها با توجه به روحیه کودک تان، تحت نظر روانشناس باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...