دانشنامه فرزند

آیا بلافاصله بعد از سقط جنین می توان اقدام به بارداری کرد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۷ سال دارم ۵ سال ازدواج کردم که دو سال پیش بارداری ناخواسته داشتم خارج از رحم، با برداشتن لوله راست مشکل حل شد. الان با مصرف یک دوره کلومیفن باردارشدم اما شش هفت بدلیل لکه بینی سونو شدم که بقای حاملگی درحال دفع بود، الان ۱۲روز از سقط میگذره و خونریزی هم فقط ۴ روز داشتم. میتونم الان دوباره اقدام به بارداری کنم؟

پاسخ کارشناس:

شهلا قلیزاده (کارشناس مامایی):

به توصیه ی سازمان بهداشت جهانی شش ماه فاصله گذاری پس از سقط، برای بارداری مجدد میتواند مناسب باشد. اما حقیقتا در عمل اینگونه به نظر نمی رسد که وجود این فاصله بارداری بعدی را در شرایط بهتری قرار دهد. به طور کلی بعد از گذشت چند سیکل قاعدگی، اگر مشکلاتی مانند افسردگی و احساس گناه (که گاه در مادرانی که جنین خود را سقط کرده اند دیده میشود) ندارید میتوانید مجددا برای بارداری اقدام کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...