دانشنامه فرزند

بیماری های مزمن

بیماری : بیماری های مزمن

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه بیماری های مزمن مرتبط بوده و در رده بیماری قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

کم کاری تیروئید

بیماران با تیروئید کم کار باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزیجات را به صورت پخته مصرف نمایند. گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن کلزا (کانولا)، بادام زمینی، ارزن و سویا است. سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود بنابراین در مصرف آن احتیاط گردد.

 1. مصرف گوشت قرمز را به 5 وعده در هفته محدود کنید.

 2. مصرف سوسیس، کالباس و سیب زمینی سرخ کرده را به یک بار در هر دو هفته تقلیل دهید.

 3. از مصرف سس های چرب (مایونز)، چربی حیوانی و غذاهای سرخ کردنی بپرهیزید.

 4. در هفته بیش از دو عدد تخم مرغ مصرف نکنید.

 5. سه نوبت در هفته ماهی بخورید.

 6. مصرف گوشت مرغ را به گوشت گاو و گوسفند ترجیح دهید.

 7. در رژیم غذایی روزانه خود از حبوبات استفاده کنید.

 8. به خاطر وجود ویتامین C و E و فیبرهای غذایی، دوبار در روز سبزی تازه بخورید.

 9. سیب فراوان بخورید.

 10. از مواد لبنی کم چربی استفاده کنید.

 11. در هر وعده غذایی کمی نان بخورید.

 12. مصرف کره را کم کنید و مارگارین را جایگزین آن سازید.

 13. از روغن زیتون، روغن سویا و دیگر روغن های نباتی به صورت متناوب استفاده کنید.

 14. آب فراوان بنوشید.

 15. سیر را هم فراموش نکنید.

تیروئید

اختلالات تیروئید اگر به موقع تشخیص داده شوند به راحتی با کمک روش های دارویی و یا جراحی قابل درمان می باشند. البته پرکاری تیروئید در اکثر بیماران با دارو کنترل می شود. برای درمان پرکاری تیروئید میزان هورمون های تیروئید را کاهش می دهند. درمان مناسب به اندازه بزرگی تیروئید، علل و سن بستگی دارد.

تیروئید

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار گرفته، غده مهمی در متابولیسم و سوخت و ساز بدن است. هنگامی که غده تیروئیدتان خوب عمل نکند می تواند بر هر جنبه از سلامتی تان به ویژه وزن، افسردگی و سطح انرژی تان اثر بگذارد.

دیابت

گلوکز نام نوعی قند است که در بدن یافت می شود و تمام انرژی مورد نیاز سلول ها و اندام ها را تامین می کند تا تمام واکنش های شیمیایی که به شما اجازه می دهد زندگی و حرکت کنید انجام شود.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «بیماری های مزمن» واقع در رده «بیماری» و بخش «خانواده» می‌باشید.
در حال بارگذاری ...