دانشنامه فرزند

التهاب فرج و مهبل

دانشنامه فرزند: التهاب فرج و مهبل در دختران خردسال شایع است و معمولا یک عارضه جزیی است. این عارضه ممکن است در اثر تحریک بافت های ظریف ناحیه تناسلی مثلا با مواد کف زای آب وان حمام و گاهی عفونت میکروبی یا قارچی ناشی شود.

التهاب فرج و مهبل چیست؟

عدم رعایت بهداشت، لباس تنگ، مواد کف زای آب وان حمام یا صابون های معطر از علل شایع تحریک است. در بعضی از دختران ممکن است علایم هیچ علت آشکاری نداشته باشد، بلکه فقط غشاء فرج و مهبل آن ها بیش از حد حساس است. ممکن است عفونت میکروبی به دلیل وجود جسم خارجی مانند تکه ای پنبه یا دستمال در مهبل باشد. گاهی نیز آلودگی به کرم های نخی منجر به این بیماری می شود.

علایم التهاب فرج و مهبل

  • التهاب، دردناکی، خارش ناحیه تناسلی
  • درد هنگام دفع ادرار
  • ترشح ماده زرد مایل به سبز یا مایل به خاکستری از مهبل در صورتی که علت التهاب عفونت میکروبی باشد. اگر عفونت ناشی از وجود جسم خارجی در مهبل باشد ممکن است ترشح مذکور بو نیز بدهد.

درمان التهاب فرج و مهبل

پزشک کودک را معاینه می کند تا علت التهاب را تشخیص دهد. اگر التهاب به علت وجود جسم خارجی در مهبل باشد کودک را به بیمارستان می فرستد و تحت بیهوشی عمومی آن را خارج می سازند. اگر علت عفونت میکروبی باشد ممکن است یک کرم آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شود. برای درمان تحریک مداوم هنگامی که عفونتی وجود ندارد پزشک ممکن است کرم استروژن تجویز کند که پوست فرج و غشاء مهبل را ضخیم می سازد.

اگر التهاب ناشی از عفونت نباشد معمولا در منزل درمان می شود. کودک باید به مدت یک هفته، دو بار در روز در وان بنشیند و ناحیه تناسلی را بشوید، اما بدون استفاده از صابون های معطر و مواد کف زای آب. پس از شستشو، یک کرم محافظ مانند کرم روی می توان به محل زد. کودک باید لباس های زیر نخی بپوشد که تنگ نباشد و هر روز لباس های زیر خود را عوض کند. در صورت امکان بهتر است هر روز به مدت کمی ناحیه تناسلی در معرض هوای آزاد قرار بگیرد. برای حفظ فرج و مهبل از مواد تحریک کننده مدفوع به فرزندتان آموزش دهید که پس از اجابت مزاج مقعد خود را از جلو به عقب بشوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...