دانشنامه فرزند

اختلالات قبل از قاعدگی
اختلالات قبل از قاعدگی

دانشنامه فرزند: قاعدگی مشکلات ویژه ای دارد اما مشکل عمده، گرفتگی های عضلانی است که به آن قاعدگی دردناک یا اختلال قاعدگی می گویند. درد در قسمت تحتانی شکم و به صورت دلپیچه و متفاوت از سایر دردها است. در برخی از زنان درد در کشاله ران و کمر نیز احساس می شود. در برخی این اختلالات به طور منظم وجود دارد و برخی دیگر تجربه ای در این مورد ندارند.

اختلال قبل از قاعدگی چیست؟

اختلالات قبل از قاعدگی مجموعه ای از علایم جسمی و روانی است که مربوط به دوره عادت ماهیانه است. علایم اغلب در یک یا دو هفته قبل از خونریزی ماهیانه ظاهر می شود. شروع علایم متفاوت است و از موارد خفیف تا شدید و ناتوان کننده رخ می دهد. شدت علایم در هر ماه نوسان دارد ولی با افزایش سن علایم تشدید می شود.

علایم اختلالات قبل از قاعدگی

خستگی، بی حوصلگی، تحرک پذیری، بی قراری، احساس تورم در بدن، همراه با حساسیت و درد و تورم پستان ها از علایم شایع اختلالات قبل از قاعدگی هستند. در کل احساس عمومی ناخوشی ای است که در روز اول قاعدگی با دردهای تحتانی شکم و کمر همراه می شود و در موارد شدید کارکرد روزانه را مختل می کند.

سن شروع اختلالات قبل از قاعدگی

سن خاصی برای آغاز اختلالات قبل از قاعدگی ذکر نشده است. گاهی از اولین عادت ماهیانه ظاهر می شود، ولی اغلب پس از بیماری های شدید یا بعد از مسایل هیجانی، جسمانی و صدمات جنسی آغاز می گردد. شایع ترین سن ابتلا به این اختلالات 25 تا 45 سالگی است.

علل اختلالات قبل از قاعدگی

علت سندرم قبل از قاعدگی به طور دقیق مشخص نشده است، اما با تغییرات هورمونی ایجاد شده در طی دوره ماهیانه و تغییرات شیمیایی مغزی در این دوره ارتباط دارد، ولی با نوع شخصیت فرد ارتباطی ندارد. یکی از علل احتمالی، مواد شبه هورمونی به نام پروستاگلنوین است که توسط برخی از بافت های بدن مثل جداره رحم تولید می شوند و باعث انقباض عضلات رحم می گردد. ترشح بالای این مواد و انقباض رحم و انقباض رگ های خونی در رحم، سبب تولید درد و انسداد رگ ها و خونریزی می شود.

در تمام زنان در دوران پیش از قاعدگی ترشح سروتونین (ماده ای که باعث افسردگی و اضطراب است) کاهش می یابد که بلافاصله بعد از شروع قاعدگی یا در حین آن بالا می رود، اما در زنان مستعد علاوه بر تغییرات هورمونی غددی و تخمدانی، تغییراتی در برخی مواد شیمیایی بدن روی می دهد که عبارتند از تغییرات برخی ویتامین ها و عوامل روان شناختی مانند اختلال در نقش های زندگی، مسئولیت های اجتماعی و درگیری های بین فردی.

درمان اختلال قبل از قاعدگی

استفاده از مواد ضد پروستاگلنوین یا ضد دردها مانند اسید مفنامیک در کاهش و تخفیف علایم قاعدگی دردناک موثر است. اغلب تجویز دارو قبل از آغاز قاعدگی و یک الی دو روز بعد از آن توصیه می شود. همچنین بهتر است زنان مبتلا به اختلالات قبل از قاعدگی از لحاظ بیماری های افسردگی و اضطرابی بررسی شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 15 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...