دانشنامه فرزند

عدم خروج بیضه

دانشنامه فرزند: بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد از طریق مجرای کشاله ای پایین می آیند و در کیسه بیضه ها قرار می گیرند. اگر بیضه پایین نیاید، ممکن است در هر جایی از بالای شکم تا درست بالای کیسه بیضه ها متوقف شده باشد.

پایین نیامدن بیضه ها چیست؟

کیسه بیضه محفظه ای است که بیضه ها در حالت طبیعی در آن قرار می گیرند و مجرای اصلی ایجاد و تشکیل بیضه ها در داخل شکم است. فقط به فاصله کمی قبل از تولد، بیضه ها از جای خود در شکم حرکت می کنند و در داخل کیسه بیضه قرار می گیرند. گاهی خروجی بیضه ها و قرار گرفتن آن ها در کیسه بیضه ها قبل از تولد در یکی از بیضه ها یا هر دو آن ها انجام نمی شود. الیاف عضلانی که به بیضه ها متصل است، می تواند بیضه ها را دوباره به کشاله ران یا حتی به داخل شکم بکشاند. در بسیاری از پسرها با کمترین تحریکی بیضه ها جمع می شود، پس تنها اینکه بیضه ها در جای خون لمس یا دیده نمی شوند، نشانه پایین نیامدن بیضه ها نمی باشد. بهترین زمان برای جستجو کردن بیضه های فرزندتان هنگام استحمام کودک در حمام گرم بدون لمس کردن بدن او می باشد.

درمان پایین نیامدن بیضه ها

پس از تولد همه نوزادان پسر معاینه می شوند تا معلوم شود که بیضه های آن ها به طور طبیعی بیرون آمده اند یا خیر. اگر بیضه ها پایین نیامده باشند معاینه دیگری در 3 ماهگی انجام می گیرد، زیرا بیضه ها معمولا تا این سن به طور طبیعی بیرون می آیند. اگر تا این سن بیضه ها پایین نیامده باشند جراح ممکن است توصیه کند تا مدتی صبر کنید و یا ممکن است دارویی تجویز نماید که بیضه ها را پایین بیاورد و در نهایت اگر هیچ کدام کارساز نبود باید عمل جراحی انجام گیرد. این عمل معمولا در 2 یا 3 سالگی انجام می شود. اگر بیضه در شکم بیش از مدت معینی بماند فاسد خواهد شد.

نگران نباشید: گرچه این بیماری باید به طور حتم درمان شود، ولی جای نگرانی نیست؛ زیرا یک بیضه به تنهایی نیز قادر می باشد پسر شما را به بلوغ و پدر شدن برساند.

اگر عمل جراحی در موقع مناسب انجام شود اثر منفی بر تکامل جنسی و باروری ایجاد نمی شود، اما ممکن است خطر بروز سرطان بیضه در سال های بعدی زندگی اندکی بیشتر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...