دانشنامه فرزند

ماستیت یا عفونت پستان

دانشنامه فرزند: عفونت سینه یا ماستیت تقریبا در 2 درصد از تمام مادران شیرده اتفاق می افتد. معمولا باکتری دهان نوزاد موجب عفونت هایی می شود که به احتمال زیاد دو تا چهار هفته بعد از زایمان بروز می کند. عفونت ها در مادرانی که برای اولین بار شیر می دهند و نوک سینه های شان ترک خورده یا شقاق دارد و کسانی که سینه های شان هنگام شیر دادن کامل خالی نمی شود شایع تر است.

علایم ماستیت یا عفونت پستان

عفونت در سینه ممکن است پراکنده یا در یک قسمت خاصی از سینه جمع شده باشد که به آن لوبول می گویند. علایم ماستیت عبارتند از:

  • پستان قرمز، گرم و سفت
  • تب بالا معمولا بیش از 38.3 درجه سانتی گراد
  • کسالت، مانند کسی که دچار آنفولانزا شده است تمام بدن تان درد می گیرد.
  • در صورتی که عفونت در یک جا جمع شده باشد، ممکن است قرمزی مانند یک منطقه سه گوش بر روی قسمت عفونی سینه ظاهر شود.

درمان ماستیت یا عفونت پستان

در صورت بروز علایم عفونت فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک به طور حتم برای شما یک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در حالی که دچار عفونت هستید، به شیر دادن به نوزاد خود ادامه دهید، با وجود اینکه باکتری احتمالا از دهان نوزاد منتقل شده آسیبی به او نمی رساند. اگر شیردهی را قطع کنید سینه پر می شود و حتی ناراحتی شما را شدیدتر می کند. استامینوفن، ایبوپروفن یا کمپرس گرم می تواند در حالی که آنتی بیوتیک اثر می کند (معمولا در حدود دو روز) در تسکین درد موثر باشد. به مقدار زیاد مایعات بنوشید و تا حد امکان استراحت کنید تا به نیروهای طبیعی بدن خود برای بهبودی امکان فعالیت بدهید. برای اطمینان از عدم بازگشت مجدد عفونت، داروهای تجویز شده خود را به طور کامل مصرف کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...