دانشنامه فرزند

استفراغ نوزادان

دانشنامه فرزند: نوزاد شما دارای دستگاه گوارش کاملا تازه ای است. نوزادان تازه متولد شده چه از شیر مادر تغذیه شوند و چه با شیر خشک، اغلب اوقات دو بار در روز استفراغ می کنند.

جریان برگشتی یا رفلاکس معده - مری

گاهی اوقات بالا آوردن یا استفراغ چندین بار در روز، می تواند نشانه ای از شرایطی باشد که به آن جریان برگشتی (رفلاکس) معده – مری یا GERD گفته می شود که یک اختلال گوارشی ناشی از اسید معده است و از معده وارد مری می شود. اگرچه این مسئله در هر سنی بروز می کند، ولی در نوزادان شایع است. در صورتی که نوزاد شما علایمی از جمله درد به هنگام استفراغ، تحریک پذیری، گریه تسکین ناپذیر، عق زدن، خفگی یا امتناع از خوردن نشان می دهد باید حتماً به متخصص اطفال مراجعه نمایید.

تشخیص بیماری جریان برگشتی

پزشک با انجام یک معاینه جسمانی و آزمایش های تشخیصی خاصی بیماری جریان برگشتی را تشخیص می دهد. این آزمایش ها ممکن است شامل مجموعه روده – معده ای فوقانی، آندوسکوپی (قرار دادن یک لوله قابل انعطاف به همراه یک چراغ و لنز دوربین داخل اندام های فوقانی دستگاه گوارشی)، آزمایش pH و بررسی های تخلیه معده ای شود.

درمان بیماری جریان برگشتی

نیاز به درمان رفلاکس (جریان برگشتی)، به سن نوزاد شما، وضعیت کلی سلامت و سابقه پزشکی، میزان مشکل، تحمل نوزادتان برای داروها، مراحل و درمان های خاص بستگی می یابد. گاهی اوقات رفلاکس را می توان از طریق تغییرات غذایی بهبود بخشید. این پیشنهادها را امتحان کنید:

  • بعد از خوردن شیر، نوزاد خود را طوری روی شکم بخوابانید که بالاتنه او حداقل 30 درجه بالا قرار گرفته باشد یا به مدت 30 دقیقه او را به حالت نشسته نگه دارید.

  • اگر با شیشه شیر می دهید سر پستانک را پر از شیر نگه دارید تا نوزاد شما زیاد هوا نبلعد.

  • برخی از مردم معتقدند که افزودن یک غلظت دهنده غذایی مانند غله برنج برای نوزادان با سن بیشتر می تواند موثر باشد.

  • در طول مدت شیر خوردن، چند بار نوزاد خود را برای آروغ زدن نگه دارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 17 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...