دانشنامه فرزند

عفونت مثانه و کلیه در دوران بارداری
بیماری در بارداری

دانشنامه فرزند: عفونت ادراری یا عفونت مثانه نوعی عفونت باکتریایی است که در مثانه ایجاد التهاب می کند و اغلب با علایمی نظیر احساس نیاز به دفع مکرر ادرار و سوزش ادراری همراه است. باکتری ها می توانند مثانه را آلوده کرده و عفونت ایجاد کنند و یا بدون آنکه علامتی ایجاد کنند در آنجا تکثیر یابند.

عفونت مثانه و کلیه چیست؟

عفونت مثانه به دو نوع عمده مطرح می شود: خانم هایی که علایمی دارند و خانم هایی که نشانه ای از عفونت ندارند، نوع پنهان (بدون علامت) آن شایع است که حدودا در 6 درصد از زنان باردار رخ می دهد. نوع دیگر که به آن سیستیت (التهاب مثانه) گفته می شود یا علایمی همراه است.

علایم التهاب مثانه

  • احساس مداوم نیاز به دفع ادرار
  • احساس ناراحتی در بالای استخوان شرمگاهی (جایی که مثانه قرار دارد)
  • تکرر ادرار بیشتر
  • احساس درد همراه با دفع ادرار

عفونت کلیه

عفونت مثانه در صورت عدم درمان می تواند به عفونت کلیه منجر شود که به آن پیلونفریت نیز می گویند. عفونت کلیه همان علایمی را دارد که برای سیستیت توضیح داده شد مضاف بر تب بالا و درد پهلو (احساس درد بر یک یا هر دو کلیه). درد پهلو برای کسی که سنگ کلیه دارد نیز می تواند بروز کند. عفونت کلیه موجب بروز درد مداوم می شود در حالی که سنگ های کلیوی درد شدیدتر ولی متناوب ایجاد می کند. همچنین سنگ های کلیوی اغلب با مقدار کمی خون در ادرار همراه است.

درمان عفونت مثانه و کلیه

در صورت بروز هر نوع عفونت مثانه پزشک آن را با آنتی بیوتیک درمان می کند. در صورتی که پزشک پیلونفریت را برای شما تشخیص دهد ممکن است نیاز باشد برای چند روز در بیمارستان بستری شوید تا بتوانید آنتی بیوتیک داخل وریدی دریافت کنید. از آنجا که عفونت های کلیوی در دوران بارداری احتمال عود مجدد دارد ممکن است پزشک مایل باشد تا باقیمانده دوران بارداری یک آنتی بیوتیک روزانه نیز برای تان تجویز کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 22 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...