دانشنامه فرزند

عفونت سیتومگالوویروس در دوران بارداری
بیماری در بارداری

دانشنامه فرزند: سیتومگالوویروس (CMV) یک بیماری ویروسی است که در میان کودکان سنین پیش دبستانی شایع است. علایم آن بسیار به علایم آنفولانزا (خستگی، کسالت و درد) شباهت دارد. بیش از نیمی از خانم ها در طول زندگی خود به ویروس سیتومگالوویروس مبتلا شده اند که پادتن های موجود در خون آن ها دلیلی بر این ادعا است.

تشخیص عفونت سیتومگالوویروس

اکثر پزشکان به طور عادی برای بررسی پادتن ها آزمایش نمی دهند، زیرا احتمال بسیار کمی وجود دارد که زنی در دوران بارداری مبتلا به این عفونت شود، همچنین عفونت معمولا هیچ علایمی ندارد. به هر حال بررسی نسبت به آسیب پذیری در برابر عفونت در زنانی که در معرض خطر بیشتری هستند، به عنوان مثال زنانی که در ارتباط نزدیک با کودکان پیش دبستانی اند می تواند موثر باشد.

اهمیت عفونت سیتومگالوویروس در بارداری

اهمیت این عفونت در دوران بارداری آن است که ویروس می تواند به جنین منتقل شده و ایجاد عفونت مادرزادی کند. سیتومگالوویروس مادرزادی در واقع شایع ترین دلیل عفونت در داخل رحم است و در 0.5 تا 2.5 درصد از تمام نوزادان رخ می دهد. با این وجود در اکثر مواقع نوزادانی که با این عفونت به دنیا می آیند در بدو تولد سالمند.

تشخیص عفونت جنینی

در صورتی که در دوران بارداری مبتلا به سیتومگالوویروس شدید تنها در حدود یک سوم از مواقع عفونت به جنین منتقل می شود. راه های تشخیص عفونت جنینی شامل انجام آمنیوسنتز برای بررسی شواهدی از عفونت در مایع آمنیوتیک و سونوگرافی است. سیتومگالوویروس مادرزادی می تواند به کاهش شنوایی، مشکلات بینایی و حتی برخی نقایص ذهنی منجر شود. البته 90 درصد از کودکانی که به سیتومگالوویروس مبتلا شده اند در هنگام تولد علایمی از عفونت ندارند. چنانچه مادر پس از سه ماهه دوم به عفونت مبتلا شده یا در صورتی که یک عفونت عود کرده باشد، احتمال بروز مشکلات جدی در نوزاد بسیار کمتر است. از آنجا که سیتومگالوویروس یک ویروس است آنتی بیوتیک ها کمکی نمی کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...