دانشنامه فرزند

دیابت بارداری
دیابت بارداری

دانشنامه فرزند: دیابت بارداری یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی در دوران بارداری است که در 2 تا 3 درصد از تمام مادران باردار روی می دهد. پزشک می تواند با انجام یک آزمایش خون خاص، دیابت بارداری را تشخیص دهد.

عوارض دیابت بارداری

اگر مبتلا به دیابت بارداری باشید و میزان قند خود را کنترل نکنید در معرض خطر بیشتری برای مشکلات خاص قرار می گیرید. در صورتی که میزان قند خون شما بالا باشد قند خون جنین نیز به همین صورت است و میزان بالای قند خون موجب می شود هورمون های خاصی که رشد جنین را تحریک می کند توسط جنین تولید شود که به رشد زیاد او منجر می شود. اگر جنین در حالی که هنوز در رحم است از میزان قند خون بالایی برخوردار باشد ممکن است بعد از تولد با مشکلاتی موقتی در ارتباط با تنظیم قند خون مواجه شود. اگر میزان قند خون مادر و جنین در طول دوران بارداری کنترل شود خطر بروز این مشکلات در حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

کنترل دیابت در بارداری

در صورتی که به دیابت بارداری مبتلا هستید لازم است میزان قند خون خود را کنترل کنید. در اکثر موارد تغییر رژیم غذایی کافی می باشد، پس بهتر است با یک مشاور تغذیه مشورت نمایید. ورزش نیز موثر است. تنها در موارد نادر لازم است خانم ها برای تحت کنترل نگه داشتن میزان قند خود به مصرف دارو متوسل شوند.

در گذشته پزشکان برای کنترل میزان قند خون انسولین تزریقی تجویز می کردند، ولی تحقیقات اخیر حاکی از آن است که یک داروی خوراکی به نام گلیبوراید بی خطر و موثر است. در صورت بروز دیابت بارداری پزشک ممکن است از شما بخواهد در طی یک برنامه روزانه یا هفتگی میزان قند خون خود را کنترل کنید. این کار را با سوزن زدن به انگشت خود و قرار دادن قطره ای خون در یک دستگاه قابل حمل کوچک انجام می دهید و فورا نتیجه را اعلام می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...