دانشنامه فرزند

فیبروم ها
بیماری در بارداری

دانشنامه فرزند: فیبروم ها که به آن ها میوم های رحمی نیز گفته می شود رشد، توده های عضلانی خوش خیمی است که رحم را به وجود می آورد و به شدت شایع است. پزشک اغلب آن ها را در طی انجام سونوگرافی های عادی تشخیص می دهد.

میزان بالای استروژنی که در جریان خون زن باردار وجود دارد می تواند موجب بزرگ شدن فیبروم ها شود. با وجود این پیش بینی برای رشد فیبروم ها، ماندن در همان اندازه، یا کوچک شدن آن ها در دوران بارداری برای هر مادری مشکل است. در اکثر مواقع فیبروم ها مشکلی برای بارداری ایجاد نمی کند. در موارد استثنایی فیبروم می تواند موجب بروز مشکلاتی از جمله موارد زیر شود:

  • فیبروم ها می توانند آن قدر سریع رشد کنند که جریان خون را تنگ کرده و شروع به استحاله کند و گاهی موجب بروز درد، انقباضات رحمی و حتی درد زودرس می شود. علایم استحاله شامل درد و التهاب مستقیم بر روی فیبروم (درد زیر شکم) است. درمان کوتاه مدت با داروهای ضد التهابی مانند ماترین یا ایندوسین می تواند موثر باشد.

  • فیبروم های بسیار بزرگ در قسمت پایین رحم یا نزدیک دهانه رحم ممکن است مانع توانایی نوزاد برای خارج شدن از مجرای زایمان شود. بنابراین گرچه این وضعیت کاملا غیر عادی است، ولی می تواند احتمال سزارین را افزایش دهد.

  • وجود فیبروم های بزرگ در رحم گاهی می تواند احتمال قرار گرفتن کودک را در وضعیت بریچ یا عرضی افزایش دهد، ولی این امکان نیز نادر است. به طور کلی فیبروم ها در نهایت هیچ مشکلی به وجود نمی آورند و در اکثر مواقع بعد از زایمان کوچک می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...