دانشنامه فرزند

مشکلات تیروئید در بارداری
تیروئید در بارداری

دانشنامه فرزند: مشکلات در رابطه با عملکرد تیروئید در خانم های در سن باروری نسبتا شایع است. اگرچه چنین شرایطی نیازمند آزمایش های بیشتری است معمولا مشکل قابل توجهی برای دوران بارداری به وجود نمی آورد.

تیروئید پرکار

علل گوناگونی برای هیپرتیروئیدیسم (تیروئید پرکار) وجود دارد، ولی تا کنون شایع ترین آن بیماری گریوز بوده که با مجموعه ای از پادتن های مخصوص به خود (ایمنوگلوبولین های محرک تیروئید یا TSIs) در خون مرتبط است. در صورتی که به تیروئید پرکار مبتلا هستید باید در دوران بارداری از درمان کافی برخوردار باشید تا خطر بروز مشکلاتی چون سقط جنین، زایمان زودرس و کم وزنی در هنگام تولد کاهش یابد. پزشک به احتمال زیاد مصرف داروهای خاصی را توصیه می کند تا مقدار هورمون تیروئیدی که در جریان خون شما در گردش است کاهش یابد. برخی از این دارو ها می تواند از جفت عبور کند، بنابراین پزشک با انجام سونوگرافی های منظم برای یافتن هر گونه شواهدی که نشان دهد دارو میزان تیروئید کودک را بسیار پایین آورده است از جنین مراقبت می کند. پزشک رشد کودک و ضربان قلب او را بررسی می کند تا از طبیعی بودن آن ها اطمینان یابد. همچنین پزشک احتمالا مراقب میزان پادتن های محرک تیروئید در خون شما است، زیرا این پادتن ها می تواند در برخی موارد نادر از جفت عبور کرده و موجب تحریک تیروئید نوزاد نیز بشود. نوزاد بعد از زایمان از نظر بروز علایم مشکلات تیروئیدی به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

تیروئید کم کار

خانمی که دچار هیپوتیروئیدیسم (تیروئید کم کار) است می تواند تا زمانی که بیماری او از درمان کافی برخوردار باشد دوران بارداری سالمی داشته باشد. در غیر این صورت در معرض خطر بیشتری از بروز برخی مشکلات خاص از جمله نوزادی با وزن کم در هنگام تولد قرار می گیرد. بیماری با هورمون جایگزین تیروئید مانند سینتروئید درمان می شود. این دارو برای جنین بی خطر است، زیرا مقدار کمی از آن از جفت عبور می کند. در صورتی که کم کاری تیروئید داشته باشید شاید پزشک تان مایل به کنترل میزان هورمون شما به طور متناوب باشد تا در صورت نیاز داروها تطبیق داده شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...