دانشنامه فرزند

اوتیسم یا درخودماندگی
اوتیسم یا درخودماندگی

دانشنامه فرزند: اختلال درخودماندگی در توانایی کودک برای برقراری ارتباط با دیگران اشکال ایجاد می کند. درخودماندگی معمولا تا سن سه سالگی مشخص می شود و در پسران بیشتر از دختران رخ می دهد.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای کودک دشوار می سازد و در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود. علت این بیماری نامشخص است، اما زمینه ژنتیکی دارد و ممکن است با صدمات جزیی به مغز قبل از تولد، در حین تولد یا اندکی بعد از تولد نیز ارتباط داشته باشد.

علایم بیماری درخودماندگی

درخودماندگی درجات مختلف دارد، اما کودک مبتلا به آن ممکن است علایم زیر را نشان دهد:

  • عدم توانایی ارتباط چشمی با دیگران یا جلب توجه دیگران به اشیا با اشاره کردن به آن ها
  • رفتار تکراری، مانند تکرار مرتب عمل دست زدن یا تکان دادن یک اسباب بازی
  • عقب بودن از همسالان در مهارت های گفتاری یا زبانی
  • بی تفاوت به نظر رسیدن نسبت به دیگران
  • ترجیح دادن فعالیت های انفرادی
  • علاقه نشان ندادن به بازی های خلاق
  • ناراحت شدن از تغییر روال
  • اختلال یادگیری

درمان بیماری درخودماندگی

درمانی برای درخودماندگی وجود ندارد. ممکن است کودک شما را با ارتباط درمانی و گفتار درمانی و آموزش های خاص یاری کنند. بیشتر کودکان درخودمانده به مدارس مخصوص کودکان دارای اختلالات یادگیری می روند. اندکی از آن ها می توانند به مدارس عادی بروند، اما باید پشتیبانی تخصصی نیز از آن ها به عمل آید. والدین می توانند با یاد دادن مهارت های فردی به فرزندشان تا جایی که امکان دارد به او کمک کنند.

کودکان درخودمانده ای که تحت درمان قرار می گیرند معمولا به تدریج در دوران کودکی و بلوغ بهتر می شوند. هر چند بعضی از کودکان درخودمانده در بزرگسالی به درجه ای از استقلال می رسند تقریبا همه آن ها تا حدی معلول باقی می مانند و در سراسر مدت عمرشان برقراری ارتباط با دیگران را دشوار می یابند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...