دانشنامه فرزند

بواسیر در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: شاید مایل نباشید درباره این موضوع حرفی بزنید، اما بهتر است بدانید بواسیر یکی از شایع ترین مشکلات برای خانم های باردار می باشد. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با این مشکل آشنا کنیم و نگرانی هایی که ممکن است برای تان ایجاد کند را توضیح دهیم.

بواسیر چیست؟

رحم با فشار آوردن بر روی رگ های اصلی خون، که به جمع شدن خون و در نهایت بزرگ شدن و ورم ورید ها منجر می شود، باعث بروز بواسیر می گردد. پروژسترون که ورید ها را شل می کند، موجب افزایش ورم می شود. این عارضه معمولا در ناحیه مقعد به صورت برجستگی بنفش رنگ، همراه با درد و تورم بروز می کند.

علایم و نگرانی ها

علایم بواسیر عبارت اند از: احساس خارش، درد و زخم مقعد و گاهی خون ریزی بعد از دفع مدفوع. فشار آوردن و زور زدن به هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی بر روی رگ های خونی می آورد که باعث بزرگ شدن و احتمالا بیرون زدن آن ها از مقعد می شود و بعد از اجابت مزاج ممکن است، موجب خون ریزی و خارش شود. این خون ریزی، آسیبی به بارداری نمی رساند؛ اما در صورت تداوم، می تواند خطرناک باشد. اگر بواسیر شما بسیار دردناک است، بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه نمایید. زور زدن در مرحله دوم زایمان، موجب تشدید بواسیر یا به وجود آمدن آن می شود؛ ولی در اکثر مواقع، بواسیر بعد از زایمان از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 78 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...