دانشنامه فرزند

واریکوسل
واریکوسل

دانشنامه فرزند: واریکوسل تورم غیر طبیعی رگ اسپرماتیک است. حدود 15 درصد از مردان به واریکوسل مبتلا هستند. در اغلب موارد واریکوسل در بیضه چپ یافت می شود تا در بیضه راست. برخی از پزشکان معتقدند که این بیماری اصلی ترین دلیل ناباروری در مردان است.

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل می تواند به شیوه های زیر منجر به کاهش باروری شود:

  • افزایش دما در بیضه ها
  • جمع شدن خون در اطراف بیضه ها
  • تغییرات هورمونی
  • کاهش تولید اسپرم و تحرک آن

درمان واریکوسل

در گذشته اصلاح واریکوسل یک جراحی معمولی بود. اخیرا پژوهش هایی در حال انجام است که ثابت می کند پیشرفت در باروری پس از جراحی به اندازه ای نیست که قبلا پیش بینی می شد. امروزه تنها واریکوسل های بزرگ و واضح اصلاح می شوند، ممکن است 4 ماه طول بکشد تا بهبودی در شمار اسپرم ها پس از اصلاح واریکوسل دیده شود. واریکوسل می تواند با یکی از دو راه زیر اصلاح و درمان شود:

  • جراحی: با یک جراحی سرپایی برشی کوچک درست بالای کشاله ران ایجاد شده و رگ مشکل ساز شناسایی و بسته می شود. دوره بهبود حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد، اما به مدت یک ماه نباید جسم سنگین بلند کرد. از جمله خطرات جراحی می توان به عفونت، آسیب وارد شدن به اعصاب و تشکیل واریکوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) اشاره کرد.

  • آمبولی کردن با رادیوگرافی: این هم یک عمل سرپایی است. از مزیت های آن این است که بهبودی بلافاصله و بدون محدودیت برداشتن جسم سنگین صورت می گیرد. یک کاتتر کوچک به رگ ران در کشاله دوخته می شود، رنگینه ای به داخل آن تزریق می گردد تا دقیقا بفهمیم که رگ مشکل ساز کجاست. سپس رگ مسدود یا بسته می شود به این ترتیب خون به آن نمی رسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...