دانشنامه فرزند

یبوست در نوزادان

دانشنامه فرزند: برای پیدا کردن راه حل برای درمان یبوست نوزادان، ابتدا لازم است علایم این ناراحتی را شناسایی کنید و سپس برای مقابله با آن اقدام کنید. مقاله زیر به شما کمک می کند، تا مشکل یبوست در کودک تان را رفع کنید، اما توصیه ما به شما در اتخاذ هر تصمیمی مشورت با پزشک کودک است.

یبوست چیست؟

مدفوع سفت و خشک که به سختی دفع گردد را یبوست می گویند. یبوست ربطی به تعداد دفعات مدفوع در روز ندارد. بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند و ممکن است برخی کودکان هر 36 تا 48 ساعت یک بار مدفوع کنند. در این موارد اگر مدفوع نرم باشد و به راحتی دفع گردد مشکلی ندارد و یبوست نمی باشد.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که دفع مدفوع سفت، باعث خراش مقعد و همراه با قطره خون باشد، حتماً به پزشک کودک خبر دهید.

علل و راه های درمان یبوست

  • تغذیه و تغییر در برنامه غذایی در صورتی که یبوست در چند ماه اول تولد نوزاد اتفاق بیافتد، بیشتر نتیجه کمبود تغذیه و یا تغذیه شیر با غلظت بیش از حد است. در صورتی که شیر غلیظ موجب یبوست گردد، مدفوع خشک، سفت، خاکستری رنگ، بد بو و چرب می شود. در چنین مواردی می توانید با اضافه کردن آب و مواد قندی به شیر یبوست را بر طرف نمایید. هم چنین تغییر در برنامه غذایی بر روی عادت دفع کودک تاثیر گذار است. اگر کودک با تغییر در برنامه غذایی دچار یبوست شد پوره گلابی، زرد آلو یا چند قطره آب آلو خیس کرده می تواند مفید باشد. سرال های گندم و جو در مقایسه با سرال های برنج حاوی فیبر بیشتری می باشند و می توانند در رفع مشکل موثر باشند.

  • بیماری برخی بیماری ها هستند که می توانند باعث یبوست گردند. این بیماری ها عبارت اند از: کم کاری غده تیروئید، بیماری مگاکولون یا اتساع و بزرگ کولون ها و بیماری هیرشپرنگ یا فقدان گانگلیون های عصبی انتهای روده بزرگ. پزشک توسط علایم بالینی و آزمایشگاهی بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را اتخاذ می نماید.

  • انقباضات مقعدی یبوست در روز های اول تولد نوزاد می تواند به علت انقباض و سفتی اسفنکر مقعد باشد. در این موارد پزشک به وسیله انگشت مقعد را گشاد کرده و یبوست برطرف می گردد.

  • عوامل دیگر زیاد پوشاندن کودک و عرق کردن بیش از حد به خصوص در فصل گرم می تواند موجب یبوست گردد. هم چنین شیار، ترک و زخم های مقعد که در نتیجه ماندن مدفوع به ناحیه مقعد اتفاق می افتند می توانند ایجاد درد نمایند و کودک از دفع مدفوع خودداری ورزد. در چنین مواردی می توان با اضافه کردن شکر سفید معمولی، شکر سرخ به شیر و هم چنین با کمک پوره میوه مثل پوره آلو و سیب و سبزیجات یبوست را رفع نمود.

نکته: تنقیه و استعمال شیاف نباید به طور مداوم استفاده شود. استفاده به صورت موقتی مانعی ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 32 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...