دانشنامه فرزند

تبخال تناسلی
زن و شوهر

دانشنامه فرزند: تبخال تناسلی یکی از بیماری های مقاربتی شایع از نوع ویروسی می باشد که خیلی راحت به فرد منتقل می شود. شیوع این بیماری بیشتر در افراد جوان جامعه با بی بند و باری های جنسی است.

تبخال تناسلی چیست؟

دو نوع ویروس تبخال در بدن انسان وجود دارد، یک نوع به صورت تاول های کوچک اطراف لب همراه با سوزش و درد است و نوع دوم که از راه آمیزش جنسی به صورت تاول های دردناک آبکی شکل گروهی در داخل واژن و دهانه رحم با سوزش شدید ادرار ظاهر می شود.

علایم تبخال تناسلی

پس از عود بیماری، زخم ها دور واژن، اطراف مقعد، روی پا و باسن فرد منتشر می شوند. در مردان ضایعه بیشتر روی آلت تناسلی یا ناحیه باسن است. البته اطراف مقعد مردان و دهان مرد و زن نیز دیده می شود. مایع حاصل از تاول سرشار از ویروس تبخال است که می تواند به سرعت پخش شده و باعث آلودگی در فرد گردد. تماس افراد سالم با مایع تاولی صد در صد بیماری زا است. این ویروس ها تا آخر عمر در بدن ماندگار هستند.

درمان تبخال تناسلی

تبخال تناسلی درمان خاصی ندارد و تنها راه چاره پیشگیری می باشد. این ویروس با استرس، سرماخوردگی، شروع قاعدگی و البته تغییر حال روحی و جسمی فرد دوباره فعال می شود. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می کند ولی آن را از بین نمی برد. در سه ماهه آخر بارداری در صورتی که همسرتان به تبخال مبتلا است نباید نزدیکی داشته باشید زیرا ممکن است بیماری به جنین منتقل شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...