دانشنامه فرزند

آسم

دانشنامه فرزند: آسم یک بیماری مزمن و شایع است، که از هر ده کودک، یکی را در دوره ای از کودکی مبتلا می کند. دلایل افزایش آسم، هنوز به درستی روشن نشده است، البته سیگار کشیدن والدین، آلودگی هوا، ویروس ها، وزن کم در هنگام تولد و استفاده از شیر خشک به جای شیر مادر، از عوامل خطر محسوب می شود.

آسم چیست؟

آسم یا تنگی نفس، نوع دیگری از آلرژی است. آسم یکی از شایع ترین بیماری های مزمن ریه کودکان است، به طوری که در برخی کشور ها، از هر هفت کودک، یک نفر مبتلا به آسم می باشد. این بیماری در پسر ها شایع تر از دختران بوده و ممکن است با بزرگ تر شدن کودک شدت آن نیز افزایش یابد. بیش از 50 درصد از کودکان مبتلا به آسم، در بزرگسالی، به طور کامل بهبود می یابند. عضو حساس در این بیماری، لوله های برونش می باشند. هنگامی که ماده حساسیت زا به لوله های کوچک برونش می رسد، موجب تورم آن ها شده و سبب ترشح مایع غلیظی می شود. این مایع غلیظ، راه عبور هوا را آن چنان تنگ می نماید، که تنفس را با مشکل مواجه می سازد، در نتیجه سینه خس خس می کند، که این موضوع منتهی به سرفه می شود.

نکات فنی: هوا از طریق یک سری لوله های شاخه ای به ریه وارد و از آن خارج می شود، که به این لوله ها «لوله های برونشی» می گویند.

علایم بیماری آسم

اولین علامت آسم، سرفه بعد از برخورد با هوای سرد یا بعد از فعالیت کودک یا در هنگام خواب می باشد. علایم دیگر از جمله خس خس سینه و تنگی نفس در اثر تنگ شدن مجاری تنفسی می باشد. در حمله آسم شدید کودک دچار تنگی نفس شدید، تنفس صدا دار، سیاه شدن لب ها و خواب آلودگی می گردد و کودک قادر به خوردن یا آشامیدن نخواهد بود.

تشخیص آسم

بسیاری از کودکان خردسال، به شکل دوره ای دچار خس خس سینه می شوند، اما این نشانه به تنهایی، برای تشخیص آسم در آن ها کافی نمی باشد. تشخیص آسم در نوزادان و کودکان بسیار کوچک به سه دلیل کار دشواری است:

  1. یک سوم همه کودکان دست کم یک بار، در پنج سال اول زندگی مبتلا به حملات خس خس سینه می شوند. ولی از آن جا که اغلب آن ها، دچار مشکلات تنفسی نخواهند شد، به همین علت پزشکان این موارد را آسم نمی دانند.

  2. پزشکان از طیف وسیعی از کلمات از جمله برونشیت، برونشیت صدا دار، سینه های سرفه ای یا سرما خوردگی برای توصیف آسم استفاده می کنند.

  3. ابزار هایی که اوج نفس را اندازه گیری می کنند و برای سنجش کارایی ریه ها مورد استفاده قرار می گیرند، تنها برای کودکان پنج سال به بالا قابل استفاده اند.

پزشک برای تشخیص آسم، باید الگوی نشانه های بیماری کودک را در یک دوره زمانی تحت نظر بگیرد تا بتواند نظر قطعی خود را اعلام کند.
الگوی ترتیب نشانه های آسم عبارت اند از:

  1. حملات مکرر خس خس سینه و سرفه که معمولا با سرما خوردگی همراه است.

  2. سرفه مداوم که اغلب در نوزادان و کودکان کوچک، تنها نشانه است.

  3. بی قراری های شبانه که در اثر حملات سرفه یا خس خس سینه بروز می کنند.

  4. خس خس یا سرفه بین سرما خوردگی ها، به خصوص بعد از ورزش یا هیجان و یا هنگامی که فرزند شما در معرض دود سیگار یا آلرژن هایی مانند گرده گل یا گرد و غبار خانه قرار بگیرد.

کودکان زیر یک سال هم ممکن است دچار خس خس سینه شوند. معمولا این حالت بعد از عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آبریزش بینی ایجاد می شود. در حقیقت ویروس ها، تقریبا مهم ترین عامل راه انداز آسم، در کودکان خردسال می باشند.

راهنمایی: تغذیه با شیر مادر به افزایش مقاومت کودک در مقابل ویروس ها کمک می کند.

علت آسم مزمن در کودکان، اغلب مواردی از قبیل مدفوع اسب، موی سگ، قارچ، گرد و خاک در منزل و حشرات است، که در هوا پراکنده می باشند و از طریق تنفس وارد بدن کودک می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...