دانشنامه فرزند

سرما خوردگی

دانشنامه فرزند: سرما خوردگی بیماری جدی نیست مگر این که نوزاد خیلی کوچک باشد یا این که عارضه ای مانند برونشیت نیز به آن اضافه شود. معمولا در شروع مهد کودک یا مدرسه سرماخوردگی بیشتر است، زیرا کودک به یک باره در معرض چندین نوع ویروس جدید قرار می گیرد.

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی به علت ویروس های فیلتر ایبل (Filterable Virus) ایجاد می شود، که این ویروس ها به اندازه ای کوچک و ریز هستند که حتی نمی توان آن ها را با میکروسکوپ های معمولی دید. این ویروس ها باعث سرخوردگی خفیفی می شوند که موجب ترشحات زلال بینی و به احتمال زیاد خراشیدگی و درد مختصری در گلو می شوند. این نوع سرماخوردگی در ظرف سه روز بهبود می یابد. البته ویروس های سرماخوردگی باعث کاهش درجه مقاومت بینی و گلو شده و فرصت رشد و نمو را برای میکروب های خطرناک دیگری مانند استرپتوکوک، پنوموکوک و باسیل آنفولانزا فراهم می آورد. این میکروب ها را مهاجمین ثانوی می نامند. در افراد سالم، مهاجمین ثانوی در فصل های زمستان و بهار در گلو زندگی می کنند، ولی به علت مقاومت بدن موجب بیماری نمی شوند و در صورت تحلیل مقاومت بدن فرصت تکثیر می یابند و موجب بیماری هایی از جمله برونشیت، سینه پهلو، گوش درد و سینوزیت گردند.

نکته: ویروس های سرماخوردگی انواع متعددی دارند و در حدود 200 نوع از آن ها مشخص شده است که نشانه های مشابهی تولید می کنند. کودک هرگز دوبار به یک ویروس سرماخوردگی مبتلا نمی شود.

طرز سرایت و چگونگی ابتلا به سرماخوردگی

هر فرد مبتلا در هنگام عطسه، سرفه و حتی حرف زدن میلیارد ها ویروس را در هوا منتشر می نماید. ویروس سرماخوردگی از راه چشم، بینی و دهان وارد بدن کودک می شود و او را مبتلا می سازد. بنابراین ویروس می تواند بیشتر از طریق دستمال، حوله، لباس، ظروف و وسایل مختلف به دیگران انتقال پیدا کند. ویروس با ورود به دستگاه تنفس، فرد را مبتلا به سرماخوردگی می سازد و در معرض هوای سرد قرار گرفتن، پا برهنه راه رفتن، بازی کردن با آب و در آب رفتن تنها عوامل کمک کننده می باشند. سرماخوردگی در تمام سال می تواند اتفاق بیافتد.

علایم و نشانه ها

بیشتر ویروس های سرماخوردگی با نشانه های کاتارال یعنی گرفتگی یا آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و هم چنین تب یا بی قراری شروع می شود. آبریزش از بینی ابتدا روشن و شفاف است و با دفاع بدن در مقابل آن به تدریج غلیظ و زرد رنگ می شود. افزایش دمای بدن همراه با سرماخوردگی می تواند منجر به گلودرد شود.

دوران واگیری سرماخوردگی

کودک مبتلا به سرماخوردگی معمولا در دو تا هفت روز اول بیماری و حتی تا چهارده روز بعد از ابتلا، ممکن است ویروس سرماخوردگی را به کودکان دیگر انتقال دهد، بنابراین کودک مبتلا در این مدت نباید با کودکان دیگر تماس داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...