دانشنامه فرزند

سرما خوردگی در کودکان

دانشنامه فرزند: برخی از کودکان بزرگ تر، به همان سرماخوردگی های خفیف دوران شیر خواری مبتلا می شوند، ولی در اکثر اوقات زمانی که کودک شما به یک یا دو سالگی رسید، شدت سرماخوردگی و گلو دردش نسبت به دوره قبلی متفاوت می شود.

علایم سرماخوردگی در کودکان

علایم سرماخوردگی در کودکان عبارت اند از:

  • آبریزش یا انسداد بینی
  • عطسه
  • احساس لرز و سرمای شدید
  • درد عضلات
  • گاهی اوقات سرفه
  • مختصری تب
  • بی حالی و بی اشتهایی

در روز بعد ترشحات بینی غلیظ شده و موجب انسداد بینی کودک می گردد و او را مجبور به تنفس از دهان نموده و باعث خشکی مخاط دهان و گلو می گردد و ممکن است کودک در ناحیه گلو، احساس درد کند و دچار گرفتگی صدا یعنی ورم تار های صوتی حنجره گردد. در برخی از کودکان چشم ها پر آب و مختصری قرمز همراه با ترشح سفید یا زرد می گردد.

بعد از گذشت سه تا چهار روز علایم از بین می رود. البته ممکن است علایم برای چند روز دیگر و حتی یک هفته ادامه یابد. در صورتی که در این دوران میکروب های دیگری به مخاط متورم دستگاه تنفس اضافه گردند ترشحات بینی از حالت آبکی به غلیظ و زرد رنگ تبدیل می شود و کودک مجددا تب می کند و سرفه اش به خصوص شب ها ادامه می یابد.
هنگامی که کودک به پنج یا شش سالگی رسید به احتمال زیاد شروع سرماخوردگی های او بدون تب خواهد بود.

دکتر را خبر کنید: اگر علاوه بر علایم سرماخوردگی عادی، علایمی از جمله گوش درد، سرفه های زیاد، پیدایش تب چند روز بعد از شروع سرماخوردگی، تنگی تنفس، بد اخلاقی و خستگی شدید مشاهده نمودید به پزشک اطلاع دهید.

درمان سرماخوردگی

اغلب پزشکان برای سرماخوردگی عادی دارویی تجویز نمی کنند، زیرا سرماخوردگی به علت ویروس ایجاد شده و آنتی بیوتیک در صورتی تجویز می شود که عفونت ثانوی بر آن اضافه شود. آنتی بیوتیک در سرماخوردگی، میکروب ها را مقاوم می سازد و در نتیجه اگر کودک دچار عفونت شود آنتی بیوتیک ها دیگر موثر نخواهند بود. اگر فرزند شما مستعد سرماخوردگی های مکرر و طولانی است و به صورت مستمر دچار عوارض آن از قبیل برونشیت و عفونت گوش می شود، به نظر می رسد لازم باشد چنین کودکی را به خاطر سرماخوردگی ساده یک تا دو روز در اتاق نگه داشت، مگر اینکه هوا گرم باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...