دانشنامه فرزند

کهیر

دانشنامه فرزند: کهیر عبارت است از یک اختلال آلرژیک که مشخصه آن وجود نواحی بر آمده بر روی پوست، همراه با قرمزی و خارش است. این اختلال می تواند در هر کجای پوست رخ دهد و غالبا نمی توان دلیل مشخصی برای آن پیدا کرد.

کهیر چیست؟

کهیر عبارت است از لکه های برجسته صورتی رنگ با حدود مشخص، که ممکن است در بعضی افراد موضعی و در برخی دیگر در تمام سطح بدن به اندازه ها و اشکال مختلف ظاهر شود. کهیر به طور ناگهانی به وجود می آید و معمولا در برخی افراد از چند ساعت تا چند روز ادامه می یابد، سپس خود به خود از بین می رود و یا ممکن است دوباره در محل دیگری از بدن ظاهر شود. قسمت های برجسته کهیر معمولا رنگ پریده می باشند، زیرا جریان خون در ناحیه متورم قطع می شود. این نواحی اغلب خارش شدیدی به همراه دارند، گاهی اوقات شدت خارش به حدی است که غیر قابل تحمل می شود. بعضی از افراد به طور مکرر -یا حتی غالب اوقات- دچار حملات کهیر می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تنها یک یا دو بار در تمام طول عمر خود گرفتار کهیر شوند.

نکته: کهیر مسری نیست و همچنین علامت دائمی از خود بر روی پوست بر جای نمی گذارد.

دلایل ایجاد کهیر

کهیر به علل مختلفی به وجود می آید، از جمله:

  • نیش و گزش حشرات
  • مواد غذایی
  • آلرژن ها
  • بیماری
  • تغییر دمای هوا
  • دارو ها

در مطلب دلایل ایجاد کهیر می توانید اطلاعات بیشتری پیرامون علل این بیماری به دست آورید.

راه های درمان کهیر

درمان کهیر با تشخیص علت و تعیین عواملی که ایجاد حساسیت نموده و برطرف کردن آن ها امکان پذیر است. اگر شما فکر می کنید فرزند تان در اثر حساسیت به حیوان خانگی و یا گرد و غبار کهیر زده است، در حمام او را شستشو داده و آلرژن مربوطه را از او دور کنید. در هنگام حمام می توانید از محلول جوش شیرین و آب یا محلول سرکه و آب در محل کهیر استفاده نمایید. همچنین می توانید روی پوست کودک لوسیون کالامین مالیده یا از وان آب خنک استفاده کنید. فراموش نکنید از پانسمان کردن محل ایجاد کهیر بر روی بدن کودک، حتماً خودداری نمایید.
پزشک ممکن است برای کودک شما آنتی هیستامین تجویز نماید. توصیه می شود برای جلوگیری از شروع مجدد و مزمن شدن کهیر، آنتی هیستامین را به مدت دو هفته بعد از برطرف شدن آن نیز به کودک بدهید. در مواردی که کهیر شدید و وسعت زیادی دارد یا به همراه آن ورم شدید پوست یا اعضای مختلف بدن نیز وجود دارد، ممکن است پزشک داروی اپی نفرین تزریقی را تجویز نماید.

دکتر را خبر کنید: در مواردی، کهیر ممکن است با ورم مخاط دهان، گلو، حنجره و تنگی نفس همراه باشد که آن را آنافیلاکسی می نامند و یک فوریت پزشکی است و باید بیمار را با آمبولانس به بیمارستان رساند. سیستم تنفسی نوزاد آن قدر کوچک است که حتی مقدار کمی تورم نیز می تواند تنفس را برای او مشکل ساز کند.

در صورت طولانی شدن مدت زمان کهیر در کودک شما به مدت بیش از یک هفته بهتر است موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...