دانشنامه فرزند

سرخک

دانشنامه فرزند: کودکان به دلیل اینکه دستگاه ایمنی آن ها هنوز مقاومت کامل حاصل نکرده است، بیشتر از بزرگسالان در معرض بیماری های عفونی قرار دارند. یکی از عمده ترین بیماری های عفونی سرخک می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

سرخک چیست؟

سرخک یک بیماری عفونی ویروسی است. این بیماری بسیار واگیردار می باشد. خود بیماری معمولا وخیم نیست اما کودک مبتلا بسیار احساس ناخوشی می کند. این بیماری عوارض وخیمی ندارد. سرخک زمانی بیماری شایعی میان کودکان بود اما خوشبختانه با تزریق واکسن در سن 9 ماهگی و 15 ماهگی شیوع این بیماری در کشور بسیار کاهش پیدا کرده است. سن شیوع سرخک 5 تا 10 سال می باشد.

نکته: عموما هر کس که یک بار به سرخک مبتلا شود تا آخر عمر از آن مصون خواهد بود.

علایم بیماری سرخک

بیماری سرخک دارای سه مرحله است:

 • دوره پیش از شروع علایم این دوران 10 الی 14 روز به طول می انجامد و در این زمان کودک هیچ نشانه ای از بیماری ندارد.

 • دوره آبریزش علایم این دوران شبیه به سرماخوردگی می باشد و 3 تا 5 روز طول می کشد. نشانه های این دوران عبارتند از:

  • تب شدید
  • سرخی و آب دادن چشم ها
  • آبریزش بینی
  • سرفه های خشک
  • بروز دانه های سفید رنگ بر روی زمینه قرمز در مجاورت دندان های آسیاب پایین و داخل گونه. این دانه ها، دانه های کوپلیک نامیده می شوند. گاهی یک یا دو روز پس از بروز نخستین نشانه ها ظاهر می گردند و معمولا در خلال 12 تا 18 ساعت از بین می روند.
 • دوره پیدایش جوش سرخک جوش سرخک 3 تا 4 روز بعد از نخستین علایم بیماری ظاهر می شود. در ابتدا به صورت نقطه های جداگانه است اما بعد این نقطه ها به هم می پیوندند و پوست را به صورت لکه لکه در می آورند. این دانه ها ابتدا روی صورت و پشت گوش ها شروع می شوند و سپس به کل صورت گسترش می یابند. در خلال 24 ساعت به بالای قفسه سینه و به پشت و ران ها و در روز سوم به ساق پاها انتشار می یابند. بعد از سه یا چهار روز شروع به محو شدن می کنند و تب نیز فروکش می کند. هنگامی که دانه ها محو شوند رنگ پوست در محل دانه ها قهوه ای رنگ می گردد و در اکثر موارد ظرف یک هفته ناپدید می شوند.

عوارض سرخک

عوارض شایع این بیماری عبارتند از عفونت گوش میانی و ذات الریه. از هر هزار نفری که مبتلا به سرخک می گردند تنها یک نفر دچار عارضه سخت و خطرناک آنسفالیت می گردد. این بیماری باعث گسترش عفونت به مغز یا واکنش غیر عادی دستگاه ایمنی بدن نسبت به ویروس سرخک می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...