دانشنامه فرزند

پوست سرخی عفونی یا بیماری پنجم

دانشنامه فرزند: بیماری اریتم عفونی یا پوست سرخی عفونی یک بیماری ویروسی نسبتا خفیف است که کودکان اغلب در سنین پنج تا 15 سالگی مبتلا می شوند. عامل عفونت این بیماری پاروویروس انسانیB19 (HPV) می باشد.

اریتم عفونی چیست؟

پوست سرخی عفونی به بیماری پنجم نیز معروف است به دلیل آن که دانه های اختصاصی این بیماری تا حدی شبیه چهار بیماری سرخک، سرخجه، مخملک و بیماری فیلاتو (بیماری مخملک خفیف) می باشد. اریتم عفونی یک بیماری ویروسی با درجه خفیف است که معمولا در فصل بهار در کودکان بالای دو سال شایع است.

علایم بیماری پوست سرخی عفونی

پس از یک دوره نهفتگی که معمولا بین 4 تا 14 روز طول می کشد علایم زیر آشکار می گردند:

  • تب
  • گونه ها به رنگ سرخ روشن می گردند مانند این که سیلی خورده است.
  • پریدگی رنگ اطراف دهان
  • جوش هایی که معمولا پس از گذشت 1 تا 4 روز پس از سرخ شدن گونه ها بروز می کنند. این جوش ها ابتدا در تنه و سپس روی دست و پا ظاهر می شوند و به صورت لکه لکه یا راه راه است. خصوصا بعد از حمام گرم روی دست و پا خیلی نمایان تر می شود. این دانه ها معمولا خارش دارند.
  • به ندرت درد مفاصل

عوارض بیماری اریتم عفونی

پوست سرخی عفونی گاهی در کودکانی که اختلالات خونی غیر شایع از جمله کم خونی سلول داسی شکل یا تالاسمی دارند منجر به بیماری حاد می شود. بروز این بیماری در زنان باردار می تواند منجر به ناهنجاری در جنین یا سقط جنین گردد.

درمان بیماری پوست سرخی عفونی

جهت پیشگیری از این بیماری واکسنی در دسترس نیست. دوران سرایت نیز نامعلوم است، اما معمولا پیش از شروع نشانه ها و تقریبا حدود یک هفته پس از شروع علایم را می توان دوران واگیری این بیماری دانست. این بیماری درمان خاصی ندارد. جوش ها معمولا هفت تا ده روز ادامه می یابند به تدریج کم رنگ شده و منظره مشبک پیدا می کنند. پزشک گاهی برای اطمینان از تشخیص، آزمایش خون تجویز می نماید. برای کاهش تب می توانید از استامینوفن استفاده کنید و به کودک مایعات فراوان بنوشانید.

جوش ممکن است پس از چند هفته یا چند ماه عود کند. این دانه ها ممکن است با ورزش، مالش پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب، تب و حتی هیجان دوباره ظاهر شوند و بدون جا گذاشتن و پوسته ریزی از بین بروند. احتمال ابتلای مجدد در کسانی که یکبار مبتلا شده اند بعید است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 3.4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...