دانشنامه فرزند

بیماری دست و پا و دهان

دانشنامه فرزند: بیماری دست و پا و دهان یک عفونت ویروسی خفیف است که موجب ظهور تاول در دهان و پنجه دست ها و پاها می گردد. در ادامه به توضیحات بیشتر در رابطه با این بیماری می پردازیم.

بیماری دست و پا و دهان چیست؟

این بیماری یک بیماری خفیف ناشی از ویروس کوکساکی است. بیماری دست و پا و دهان در کودکان تا 4 سالگی شایع است و معمولا به صورت همه گیر در تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شود. این بیماری بسیار مسری است و به آسانی از شخصی به شخص دیگر از طریق سرفه، عطسه، تماس با مدفوع، بزاق و یا مایع خارج شده از زخم انتقال می یابد.

علایم بیماری دست و پا و دهان

پس از یک دوره نهفتگی 3 تا 5 روزه علایم زیر آشکار می گردند:

  • تب خفیف و گلو درد مختصر به مدت یک تا دو روز
  • تاول در داخل دهان که گاهی تبدیل به زخم های کم عمق و دردناک می شود.
  • اکراه از غذا خوردن
  • تاول در پنجه دست ها و پاها، که تقریبا یک تا دو روز بعد از تاول های دهان ظاهر می شوند. این تاول ها معمولا خارش یا درد ندارند. این تاول ها اغلب روی انگشت ها، پشت دست ها یا سطح فوقانی پنجه پا ظاهر می شوند.

درمان بیماری دست و پا و دهان

رعایت بهداشت برای جلوگیری از گسترش این بیماری بسیار اهمیت دارد. تاول های دست و پا معمولا ظرف 3 یا 4 روز ناپدید می شوند و زخم های دهان ممکن است تا 4 هفته بمانند. این بیماری هیچ درمان خاصی ندارد و مصرف آنتی بیوتیک به دلیل ویروسی بودن بیماری اثری ندارد. در موارد بسیار نادر این بیماری ممکن است منجر به بیماری عفونت ثانوی شود.

دکتر را خبر کنید: اگر زخم ها عفونت کرد و یا کودک از خوردن و نوشیدن امتناع ورزید به طوری که باعث شود پوشک خود را کمتر از حد معمول خیس کند باید به پزشک اطلاع دهید.

مراقب علایم کم آبی کودک باشید، بهتر است در این دوران غذاهای جامد نخورد. برای درد زخم های دهان، شربت یا قطره استامینوفن بدهید. شستن دهان با آب نمک نیز می تواند درد را تسکین دهد. بهتر است به کودک مایعات غیر تحریک کننده مانند آب یا شیر بدهید. آبمیوه به دلیل حالت اسیدی که دارد ممکن است درد دهان را بیشتر کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 96 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...