دانشنامه فرزند

مخملک

دانشنامه فرزند: بیماری مخملک زمانی نسبتا شایع بود اما از زمان ظهور آنتی بیوتیک شیوع این بیماری نیز کاهش یافته است. مخملک از مواد سمی محصول میکروب ها ناشی می شود. این بیماری باعث جوش های وسیعی می گردد که همه سطح بدن را می پوشاند.

بیماری مخملک چیست؟

مخملک یک بیماری بثوری (دانه دار) در دوران کودکی است. این بیماری در نتیجه رشد میکروب استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه A در حلق ایجاد می شود و باعث ایجاد دانه های ریز قرمز رنگ در پوست می گردد. در این بیماری پوست مانند پارچه مخمل سرخ می شود. میکروب مخملک پس از رشد در گلو، سمی ترشح می کند که بدن کودک نسبت به آن حساس است و باعث مخملی شدن پوست بدن می گردد.

علایم بیماری مخملک

از زمانی که میکروب وارد گلوی کودک می شود تا ظهور علایم دو تا چهار روز طول می کشد. بعد از آن علایم زیر آشکار می گردد:

  • استفراغ
  • گلو درد و سردرد
  • تب و لرز
  • پس از گذشت 12 تا 48 ساعت از بروز نخستین علایم، جوش ابتدا در گردن و سینه بروز می کند و سپس به سرعت گسترش می یابد، اما صورت را در بر نمی گیرد. بیشترین تراکم در گردن، زیر بغل و کشاله ران است.
  • گونه های برافروخته و ناحیه رنگ پریده آشکاری در دور دهان
  • در مراحل اولیه بیماری زبان پوشش سفید ضخیمی دارد که از زیر آن نقطه های قرمز رنگ بیرون زده است. این لایه در روز سوم یا چهارم ور می آید و زبان به رنگ سرخ روشن در می آید در حالی که نقاط برجسته هنوز وجود دارد.
  • ندرتا درد در ناحیه شکم

تب کودک در روز دوم بیماری بالا می رود و به 39 تا 40 درجه سانتی گراد می رسد و به تدریج در ظرف 5 تا 7 روز کاهش می یابد. در صورتی که درمان به موقع انجام گیرد در ظرف یک تا دو روز دمای بدن به حالت عادی بر می گردد. حلق کودک معمولا قرمز و متورم می شود و لوزه ها بزرگ و قرمز یا از ترشح چرکی پوشیده می باشد.

اگر دست و انگشتان خود را بر سطح پوست فشار دهید قرمزی بدن کودک زیر فشار دست و انگشتان از بین می رود و اثر انگشتان بر روی پوست باقی می ماند. دانه های مخملک اندکی برآمده می باشند.

عوارض بیماری مخملک

در صورت مشاهده علایم بیماری مخملک باید فوراً به پزشک مراجعه شود و کودک تحت درمان قرار گیرد زیرا تاخیر در درمان می تواند منجر به عوارضی چون تورم کلیه یا عوارض دیگر ناشی از میکروب استرپتوکوک گردد. آنتی بیوتیک عوارض بیماری مخملک را نادر کرده است، اما از عوارض احتمالی آن تب رماتیسمی است که گاهی منجر به صدمه دایمی به قلب می شود و همچنین گلومرولونفریت می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...