دانشنامه فرزند

اوریون

دانشنامه فرزند: اوریون یک بیماری ویروسی مسری است که با متورم شدن یک یا دو طرف غده بناگوشی (پاروتید) آشکار می گردد. اغلب یک بار ابتلا به این بیماری موجب مصونیت دائم از آن می شود.

اوریون چیست؟

اوریون یا بیخ گوشک یک عفونت ویروسی خفیف است که معمولا شیوع آن در اواخر زمستان و بهار بوده و در 85 درصد موارد در کودکان زیر پانزده سال رخ می دهد. اوریون موجب تب و تورم یکی از غدد بزاقی یا هر دو آن ها که در جلو و زیر لاله گوش ها در داخل زاویه فک قرار گرفته اند می شود.

علایم بیماری اوریون

ویروس بیماری اوریون وارد دستگاه تنفسی فوقانی کودک می گردد و پس از گذشت 14 تا 24 روز (به طور متوسط 17 تا 18 روز) علایم زیر بروز می کنند:

  • در ابتدا باعث درد در ناحیه گوش می گردد که این درد در هنگام جویدن غذا بیشتر می شود.
  • پس از 24 ساعت جلوی گوش متورم می شود و سپس این تورم به طرف جلو و پایین منتشر می گردد.
  • تب معمولا به صورت خفیف می باشد. در موارد نادر ممکن است کودک دچار تب بالا و شدید گردد.

نکته: تورم غده ممکن است در یک زمان در دو طرف یا ابتدا در یک طرف و پس از گذشت یک تا دو روز در طرف دیگر ظاهر شود.

تورم غدد معمولا در طول چند ساعت به وجود می آید و پس از گذشت 1 تا 3 روز به بیشترین مقدار خود می رسد و به تدریج در خلال 3 تا 7 روز از بین می رود. این تورم موجب می شود که لاله گوش به طرف بالا و خارج کشیده شود و موجب درد در ناحیه گوش می گردد. در 10 الی 15 درصد موارد علاوه بر غدد بزاقی بناگوشی، غده زیر فکی نیز متورم می شود. تورم غده زیر فکی درد کمتری دارد و کوچک شدن آن آهسته تر از غده بناگوشی است. غده بزاقی دیگری که ممکن است متورم گردد غده زیر زبانی است که تورم این غده باعث تورم و برجستگی در دو طرف چانه و قاعده زبان می گردد.

عوارض بیماری اوریون

  • تورم مغز و پرده های مغز این عارضه شایع ترین عارضه بیماری اوریون می باشد. اگر کودک در هنگام بیماری یا پس از بهبود دچار تب، سردرد، استفراغ، تحریک پذیری و سفتی گردن شود به این معنا است که در نتیجه هجوم ویروس به مغز دچار تورم پرده های مغز یا خود مغز شده است. کودک باید در بیمارستان بستری گردد. آنسفالیت یا مننژیت ممکن است منجر به ناشنوایی دائم گردد.

    نکته: اوریون می تواند باعث پانکراتیت (تورم لوزالمعده) که قبل یا بعد از تورم غدد بزاقی ممکن است رخ دهد گردد. اشکالات لوزالمعده معمولا آثار منفی دراز مدت می گذارد.

  • ورم بیضه ها گاهی پسران در سن بلوغ دچار تورم بیضه ها می شوند که حدود یک هفته پس از شروع اوریون رخ می دهد. این عارضه در سنین 14 تا 35 سالگی به وجود می آید و در سنین قبل از بلوغ نادر است. تورم یک یا هر دو بیضه موجب تب و لرز و درد بیضه ها می گردد. عقیم شدن به دنبال تورم بیضه ها بسیار نادر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...