دانشنامه فرزند

سیاه سرفه

دانشنامه فرزند: سیاه سرفه (pertussis) یک بیماری شدیدا مسری با علایم اولیه مشابه سرماخوردگی می باشد. این بیماری در اثر آلودگی میکروبی ایجاد می شود و علامت عمده آن سرفه های شدید و طولانی می باشد.

سیاه سرفه چیست؟

سیاه سرفه توسط باکتری به نام بوردتلا پرتوسیس ایجاد می شود و راه انتقال آن تماس مستقیم، هوا و تماس با وسایل شخصی می باشد. سرفه های این بیماری ممکن است ماه ها ادامه یابد و به همین دلیل نام دیگر آن سرفه های صد روزه می باشد.

علایم بیماری سیاه سرفه

این بیماری در طی هفته اول شروع خود فاقد هر علامتی است و علایم بعد از 7 روز در دو مرحله بروز پیدا می کنند. در مرحله اول که 7 تا 10 روز طول می کشد علایم زیر آشکار می گردند:

  • آبریزش بینی
  • تب خفیف
  • سرفه های کوتاه و خشک که معمولا در شب رخ می دهد.

علایم مرحله ابتدایی بسیار به سرماخوردگی شباهت دارند. البته وجود سرفه های شدید در ابتدای سرماخوردگی علامتی است که تشخیص سیاه سرفه را رد می کند. مرحله دوم بیماری که ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد با علایم زیر ظاهر می گردد:

  • سرفه های کوتاه و خشک هر بار 10 تا 20 سرفه که هم در شب و هم در روز رخ می دهد.
  • در اثر سرفه های طولانی نفس به سرعت به داخل کشیده می شود و باعث ایجاد صدای خاصی می گردد. البته در شیرخواران ممکن است این صدا ایجاد نگردد.
  • استفراغ در اثر سرفه
  • گاهی تشنج

عوارض بیماری سیاه سرفه

به ندرت این بیماری باعث مسدود شدن نایژه ها با خلط غلیظ می گردد، که می تواند به از کار افتادن بخشی از ریه منجر شود. صدمه دائمی به ریه ها نادر است. برخی از کودکان اگر در سال بعد دچار عفونت ویروسی شوند سرفه عود می کند.

پیشگیری از بیماری سیاه سرفه

واکسن این بیماری به صورت سه بار تزریق به فاصله هر دو ماه یک بار از سن 2 ماهگی انجام می شود. تزریق یادآور بعد از یکسال یعنی حدود 15 تا 18 ماهگی و دوباره بین 4 تا 6 سالگی صورت می گیرد. تزریق این واکسن به افراد بالای 7 سال ممنوع است.

درمان بیماری سیاه سرفه

در صورتی که کودک زیر 6 ماه دچار سرفه شود و سرفه او منجر به استفراغ گردد و یا سرفه در ظرف یک هفته خوب نشود باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک برای اطمینان از تشخیص ممکن است از گلوی کودک نمونه بردارد. درصورتی که کودک در مراحل اولیه بیماری باشد یک دوره ده روزه آنتی بیوتیک برای بیمار و خواهر و برادرهایش تجویز می گردد. آنتی بیوتیک باعث کاهش دوره بیماری می شود.

دکتر را خبر کنید: اگر زبان یا لب های کودک در حمله سرفه، آبی شود یا کودک دچار تشنج گردد باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت کودک باید بستری شود، به خصوص اگر سن او زیر 6 ماه باشد.

اگر حال عمومی بیمار بعد از 6 هفته بهبود نیافت پزشک عکس برداری از سینه را تجویز می نماید. در دوران بیماری باید به کودک غذاهای نرم بدهید و از دادن غذاهایی که موجب استفراغ می شوند اجتناب ورزید. نوشیدن مایعات فراوان در دوران بیماری توصیه می گردد. هنگام بروز حمله سرفه می توانید با زدن آرام به پشت کودک سرفه را متوقف نمایید. پزشک ممکن است شربت سرفه تجویز نماید، ولی اغلب تاثیر بسیار کمی دارد. بستن پارچه یا شالی به دور کمر و شکم ممکن است باعث تسکین درد و خستگی عضلات شکم که در اثر سرفه های مکرر ایجاد می شود گردد. از پزشک بخواهید به شما آموزش دهد که چگونه با اعمال فیزیوتراپی ساده به پاک شدن ریه کودک از ترشحات کمک کنید. در صورتی که کودک دچار تب گردد بهتر است بیشتر به استراحت بپردازد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...